Mesto Pezinok bude po šestnástykrát „hlavným mestom dychových hudieb“ na Slovensku

Jún 2016 / Prečítané 812 krát

   Dychová hudba je súčasťou hudobnej kultúry Slovenska. Od založenia prvej dychovej hudby na Slovensku ubehlo vyše 178 rokov a v Pezinku 142 rokov. Počas tohto obdobia prešla dychovka zložitým vývojom, no vždy dokazovala a aj v súčasnosti dokazuje svoje opodstatnenie v spoločnosti.
   Vážení spoluobčania, pred nami je leto a s ním pestrá paleta kultúrnych akcií v našom meste. Neodmysliteľnou súčasťou kultúrneho leta v meste Pezinok je festival Dychovky v Preši, ktorý je zaradený ako „Top podujatie“ v našom meste.
   Aj preto spolok dychová hudba Cajlané, Pezinské kultúrne centrum a Fanklub DH Cajlané pripravili tento rok štvordňový maratón hudby a piesní, ktorý sa uskutoční 18.,19.,20. a 21. augusta 2016.
   Hlavné koncerty šestnásteho ročníka súťaže budú opäť v Zámockom parku za jazerom. Ako v minulých ročníkoch i tentokrát sa dychové orchestre prihlásili do súťaže i do sprievodných koncertov, ktoré budú znieť v uliciach Pezinka.
   Tohto ročníka sa zúčastnia súbory z Česka, Rakúska a zo Slovenska. O hlavnú cenu festivalu budú súťažiť tieto dychové hudby: DH Slašťanská kapela SK, DH Kolárovičanka SK, DH D´Zsaumgwiafudn A, DH Sitňanka SK, DH Amatéři CZ, DH Považská Veselka SK, DH Fatranka SK. Ich výkon bude hodnotiť už tradične medzinárodná odborná porota.
   Štvordňový festival začne už vo štvrtok 18. augusta o 19.00 h sv. omšou za zomrelých a žijúcich členov dychovej hudby v našom meste. Tento rok bude sv. omša v kostole Premenenia Pána (Dolný kostol) s dychovou hudbou Grinavanka SK.
   Prvé sprievodné koncertovanie začne po sv. omši o 19.45 h na Radničnom námestí.
   Druhé sprievodné koncertovanie bude v piatok 19. augusta v Krušičovej kúrii o 17.00 h za účastí DH Šarfianka SK, DH Šenkvičanka SK a DH Grinavanka SK.
   Tretie sprievodné koncertovanie už tradične v sobotu 20. augusta od 9.00 h na Trhovisku na Kupeckého ulici, kde vám zahrajú DH Svätojurská dychovka SK a DH Vinosadka SK.
   Prvý zahraničný hosť festivalu DH Kameníkovi Muzikanti CZ vystúpi v sobotu podvečer od 17.00 h do 18.30 h koncertom v Zámockom parku a potom od 19.00 h do 22.00 h bude ľudová veselica s touto vynikajúcou moravskou dychovkou.
   Nedeľňajším hosťom festivalu bude prvý vicemajster Slovenskej republiky 2016 Bratislavské mažoretky A&M. Druhým hosťom je DH Mistříňanka Antonína Pavluše CZ.
   Súťažný deň (nedeľa) začne o 9.00 h koncertovaním dychových hudieb v rôznych častiach
centra mesta. Tradičný sprievod zúčastnených dychových orchestrov je naplánovaný na 13.30 h od Domu kultúry do Zámockého parku, kde o 14,00 h začne súťažná časť Medzinárodného súťažného festivalu malých dychových hudieb Dychovky v Preši.
   Vážení spoluobčania a návštevníci Zámockého parku, už teraz vás upozorňujeme, že Zámocký park bude od 6.00 h 20. augusta až do 12.00 h 21. augusta 2016 uzatvorený pre verejnosť. Vstup bude umožnený iba pre návštevníkov festivalu. Toto opatrenie je nutné z dôvodu zabezpečenia tribúny, zastrešenia, ozvučenia, sedenia pre návštevníkov, bufetu na občerstvenie a ďalšieho technického zabezpečenia festivalu. Ďakujem vám za pochopenie a verím, že úspech tohto kultúrneho podujatia je spoločným želaním.
   Nie je treba pripomenúť, že i tohto roku sa opäť snúbi krása hudby, piesní a krojov. Takže, priatelia, uvidíme sa tretí augustový víkend v Krušičovej kúrii, na Trhovisku, v centre mesta a v Zámockom parku na XVI. ročníku Medzinárodného súťažného festivalu malých dychových hudieb Dychovky v Preši.
   Podrobný program festivalu uverejníme v júlovom čísle Pezinčana.
   Na štyri dni naplnené dobrou dychovou hudbou sa teší donor,

predseda festivalu a predseda spolku dychová hudba Cajlané František Féder
Do dychovky, priatelia!