Šťastná trinástka Keramických trhov

Jún 2016 / Prečítané 967 krát

   Trinástka bola pre tohtoročné Keramické trhy v Pezinku nepochybne šťastné číslo. Prial im ten najdôležitejší faktor – počasie. Ale tak ako vždy, nechýbala dobrá nálada, kopec úžitkovej a dekoratívnej keramiky, ktorá lákala oči a otvárala peňaženky. Podujatie sa nieslo v znamení figúry a majstrov figuralistov.
   „Na tento ročník trhov prišlo takmer 170 účastníkov nielen z Česka a Slovenska, ale tiež z Poľska, Maďarska, Bulharska či Slovinska,“ prezradila nám členka organizačného tímu Monika Chvosteková z Malokarpatského múzea v Pezinku.
   Zloženie účastníkov sa z roka na rok obmieňa a to zaručuje, že návštevníci trhov zažijú a uvidia zakaždým niečo nové. Na druhej strane mnohí verní výrobcovia keramiky patria už k neodmysliteľnému „inventáru“ podujatia. „Teší nás, keď sa tí istí ľudia vracajú, pretože to znamená, že sú spokojní“ hovorí Monika Chvosteková.
   Tak ako každý rok prebiehali spolu s trhmi aj sprievodné podujatia. Napríklad vernisáž výstavy Život v dielach figuralistov v Malokarpatskom múzeu pri príležitosti 65. výročia úmrtia Ferdiša Kostku. Výstava trvá do 31. 8. 2016 a svoje diela tu prezentuje viac ako dvadsať autorov.
   Tohtoročné podujatie spestrila aj zaujímavá výstava Školy úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru z Bratislavy, ktorá sa v piatok večer postarala aj o atraktívne pálenie keramickej pece.
   Súťažná výstava na tému Figúra, ktorá sa odohrávala na námestí mala aj svojich víťazov: 1. miesto získala Ľubica Litecká - Švedová z Bratislavy, 2. miesto Branislav Gahér zo Skýcova a 3. miesto Andrea Karasová z Napajediel. Andrej Družinec z Havířova získal Cenu primátora.

 

(kam)