ZUŠ Eugena Suchoňa opäť potvrdila svoje kvality

Máj 2016 / Prečítané 1310 krát

Zľava – Bystrík Dzíbela, Jerguš Čermák

   V uplynulých dňoch sa viacerí žiaci ZUŠ Eugena Suchoňa v Pezinku zúčastnili celoslovenských interpretačných súťaží základných umeleckých škôl.
   13. apríla reprezentoval na súťaži Rečou klavíra v Kysuckom Novom Meste Andrej Mojžiš z triedy Mgr. Zuzany Andelovej a priniesol do Pezinka víťazné zlato.
   Už o dva dni, 15. apríla, súťažili naši huslisti. Zúčastnili sa prestížnej husľovej interpretačnej súťaže Schneiderova Trnava a tiež neodišli s prázdnymi rukami. Jerguš Čermák získal vo svojej kategórii bronzové a Bystrík Dzíbela strieborné pásmo.
   Naostatok sme sa potešili z úspechu našej flautistky Martiny Pepuchovej, ktorá sa zúčastnila celoslovenskej súťaže Rajecká hudobná jar. Táto súťaž je zameraná na interpretáciu slovenskej hudobnej tvorby. Martinka sa prezentovala okrem iného aj kompozíciou, ktorú pre ňu napísal jej otec – hudobný skladateľ Rudolf Pepucha. Porota udelila Martinke Cenu mesta Rajec.
   Všetkým úspešným žiakom patrí naše blahoželanie a poďakovanie za reprezentáciu!
   27. apríla ZUŠ E. Suchoňa v Pezinku privítala verejnosť na koncerte Z každého rožku trošku. Každý, kto sleduje verejné koncerty žiakov pezinskej ZUŠ, iste postrehol, že táto škola prioritne vzdeláva žiakov v oblasti klasickej hudby. Má to jednoduchý dôvod. Tento hudobný žáner je náročnejší a vyžaduje si nielen pripraveného interpreta, ale aj poslucháča.
   To však neznamená, že ostatným hudobným žánrom v našej ZUŠ nevenujeme pozornosť.
   Napríklad ľudová hudba – veď kto by už zachovával a chránil naše krásne slovenské ľudové umenie, ak nie my sami! A samozrejme sú tu ďalšie žánre: džezová hudba, rocková, populárna hudba, hudba k filmom, ktoré majú nepomerne väčší priestor v médiách, žiaci túto hudbu lepšie poznajú, majú ju napočúvanú a väčšinou ju aj veľmi radi hrajú.
   Koncert Z každého rožku trošku otvára priestor všetkým hudobným žánrom, a tak sa na jednom pódiu postupne vystriedala ľudová hudba, spevácky zbor, gitarový súbor a autori ako napríklad: F. Sinatra, G. Moore, V. Clarke, J. Rutter atď, ale aj Antonio Vivaldi, Ján Zimmer, či Július Kowalski.
   Žiaci si získali poslucháčov už prvými skladbami – slovenskými ľudovými piesňami v úprave Mariána Mráza a v tejto príjemnej atmosfére sa niesol celý večer. Hudobný odbor ZUŠ E. Suchoňa sa opäť ukázal v celej svojej kráse a farebnosti.

 

(ZA)

 


Ohodnoťte článok: