Pezinčanka ktorá pozná našu minulosť

Máj 2016 / Prečítané 1101 krát

   Na celoštátnom kole ôsmeho ročníka Dejepisnej olympiády sa v Bratislave v dňoch 5. – 7. mája zišlo 39 žiačok a žiakov. V tomto počte sa medzi slovenskou dejepisnou elitou objavilo len sedem dievčat. Dve z nich domov odišli s medailou.
   Víťazi celoštátneho kola Dejepisnej olympiády si diplomy, medaily a ceny prevzali v sobotu 7. mája v priestoroch Zrkadlovej siene Primaciálneho paláca v Bratislave.
   Súťažilo sa v štyroch kategóriách. V kategórii C sa do finálovej zostavy prebojovalo len jedno dievča – Lucia Korbeľová zo Základnej školy Na bielenisku v Pezinku, ktorá získala striebornú medailu. „Na olympiádu som sa učila najmä z učebnice a študovala som aj z odporúčanej literatúry. Na každé kolo som sa pripravovala asi tak tri týždne pred súťažou,“ hovorí Lucia Korbeľová, ktorá už má doma bronz z minuloročného celoštátneho kola.
   „Máme tu súťažiacich, ktorí chodia na Dejepisnú olympiádu už od základnej školy, sú tu aj takí, ktorí tu už boli po šiestykrát. Je to teda súvislý proces, ktorý má výsledok – je tu, povedala by som, až elita medzi žiakmi, ktorí majú záujem o históriu, záujem o dejepis,“ hovorí predsedníčka Slovenskej komisie Dejepisnej olympiády, PhDr. Ľubica Kázmerová, CSc. Vyzdvihuje aj schopnosť starších žiakov napísať kvalitné práce, ktoré sú súčasťou súťaže vo vyšších kategóriách. „Práca má charakter malej štúdie na stredoškolskej úrovni, ale so zásadami vedeckej štúdie. Žiaci musia vedieť správne citovať aj správne pracovať s prameňmi. Na týchto prácach si veľmi zakladáme,“ priznáva predsedníčka.

 

Veronika Rosputinská (redakčne skrátené)

 


Ohodnoťte článok: