Boli sme na konferencii EUPATI

Apríl 2016 / Prečítané 639 krát

   Dňa 20. 2. sa spolu 23 pezinských diabetikov, v tom čase ešte neorganizovaných v Dia Bozin, zúčastnilo 1. národnej konferencie... o vzdelávaní pacientov v oblasti medicínskeho výskumu... Eupati vlastne znamená Európsku akadémiu pacientov. Bola to konferencia organizovaná EU, mala medzinárodnú účasť a aj zo strany SR sa jej dostalo toho najvyššieho zastúpenia. Konferencia bola precízne zorganizovaná, o inováciách spolu v šiestich medicínskych odboroch referovali profesori SZU...
   Z prednášok sme sa dozvedeli, že pacient má svoje práva zakotvené v európskej i národnej Charte práv pacientov, že je v liečebnom procese práve taký dôležitý ako lekár, že liečba by mohla byť efektívnejšia, keby bol pacient vzdelaný, atď.
   V skutku hodnotná informácia odznela o zriadení tzv „toolboxu“ (ale zatiaľ iba v svetových jazykoch).
   Naša skupina, po každej stránke nadštandardne uspokojená, bola na náklady zriaďovateľa dovezená do Pezinka s presvedčením, že sa už konečne schyľuje k ozdraveniu zdravotníctva. Boli sme rozhodnutí dožadovať sa „svojich práv“. Páčilo sa nám, že ambíciou lekára musí byť snaha o to, aby pacienti od nich odchádzali spokojní s ich ľudským prístupom.
   A potom sme navštívili našu diabetologičku MUdr. Holubčíkovú, aby sme jej vyčítali, že od nej väčšina z nás odchádza plná výčitiek, že „zasa sme veľa a ešte aj nevhodného jedli...“ Pani doktorka práve dovyšetrovala svoje každodenné penzum pacientov. V ten deň vyšetrila „ iba “ 48 pacientov, lebo jej spolupracovníčka, zdravotná sestra p. Gaštanová bola chorá. Bola unavená, a tak sme sa jej neopovážili vyčítať, že pri tomto počte pacientov mohla venovať každému z nich maximálne 5 minút a že v takom režime z jej strany naozaj nebolo času na nejaké komformnejšie správanie. Tých maximálnych 5 minút sa totiž dostane každému priemernému pacientovi aj keď pracujú v tandeme, lebo celá ich databáza vykazuje počet 4 800 chorých na cukrovku!!!
   Naše ego, po EUPATI vzdelanejšie, neľútostne vytriezvelo: to my musíme byť na seba prísnejší! Musíme sa mierniť v jedení, nesmieme zabúdať na lieky (na inzulín!) a prípadný vyšší príjem sacharidových jednotiek vyvažovať väčšou pohybovou aktivitou! Až potom bude môcť na nás byť pani doktorka vľúdnejšia, lebo jej veľakrát na našom zdraví záleží oveľa väčšmi ako nám samotným... a to je tá pravá vzdelanosť pacientov.
   A na záver: ďakujeme vám, páni profesori (doktori), i vám naši diabetológovia, že vám na nás záleží a robíte pre nás čo viete a v daných podmienkach, čo môžete.

 

 Ing. Ján Kováč

 


Ohodnoťte článok: