Noc s Andersenom 2016

Apríl 2016 / Prečítané 356 krát

   Malokarpatská knižnica v Pezinku bola jedným z 235 miest na Slovensku, kde v piatok 1. apríla deti nocovali počas medzinárodného podujatia na podporu čítania detí Noc s Andersenom. V Pezinku to boli druháci z Jolly Home School spolu s druhákmi zo ZŠ Jána Kupeckého
v Pezinku. Pretože sa podujatie konalo 1. apríla, ktorý je aj svetovým dňom vtáctva, venovali sme sa predovšetkým vtáčikom a rozprávkam a príbehom o nich.
   Program Noci s Andersenom, tak ako každý rok, otvoril primátor Pezinka Mgr. Oliver Solga, ktorý prečítal deťom rozprávku Slávik. Deťom knihovníčky predstavili Hansa Christiana Andersena, jeho život a známe aj menej známe rozprávky, ktoré napísal.
   V Malokarpatskom múzeum v Pezinku bol pre deti pripravený dobrodružno-literárny program založený na pezinskom príbehu o vinároch a vodníkoch. Deti si zahrali časť príbehu a vypočuli si aj skutočný príbeh zo súdneho prostredia v Pezinku a v skupinách vymýšľali rozsudok pre obvinenú Pezinčanku Agnešu. V prestrojení za bubeníkov, zbrojnošov a stráže sa presunuli do klietky hanby, kde sudcovia prečítali originálne a vtipné rozsudky.
   Po návrate do knižnice na deti čakal fotograf Peter Fock, ktorý systematicky fotí vtáctvo okolia Pezinka a v priestoroch oddelenia pre deti v knižnici je výstava jeho fotografií. Priniesol si okrem svojho veľkého fotoaparátu a maskovacej siete, ktorou sa maskuje, aby ho vtáci nezazreli, fotografie a nahrávky spevu mnohých vtáčikov, niektoré deti poznali, iné nepoznali ani dospelí. Porozprával o každom vtáčikovi niečo zaujímavé aj ako ho nalákal, aby zapózoval a zaspieval práve jemu.
   Pre deti boli potom pripravené zábavno-motivačné hry a aby sme ich nenechali zaspať, aj veľká papierová guľovačka. Potom sme sa začali chystať na vtáčí bál, deti si zdobili krídla a škrabošky a takto vystrojené otvorili úvodným tančekom vtáčiu slávnosť. Bola už polnoc a mnohým vtáčikom sa už zívalo. Vytancovali sa do úmoru a pobrali sa medzi knižky do svojich spacákov spať. Dlho ale nespali, ráno sme ich zobudili, nakŕmili, ešte si mohli čítať, hrať sa, kým prišli rodičia.
   Ďakujeme za podporu Mestu Pezinok, Reštaurácii Lalia a Pekárni Bageta v Pezinku za podporu a sponzoring podujatia. Vďaka platí aj našim dobrovoľníčkam, ktoré pomáhali pri organizácii programu. Tešíme sa na ďalších detských knižničných nocľažníkov.

 

Daniela Tóthová

 


Ohodnoťte článok: