Štvorpruh – chiméra z dielne Srdciarov

Apríl 2016 / Prečítané 447 krát

   Mestské zastupiteľstvo v Pezinku na svojom zasadaní 14. apríla schválilo prevod časti pozemku – tzv. zelený pás oproti prevádzkam Lidl, Tesco a Mólo. Časť pozemku bola predaná dvom záujemcom – jednému z Pezinka a druhému z Trnavy vo výmere 995 a 988 m2 (z celkovej výmery vyše 5000 m2) na vybudovanie klasickej samoobslužnej umývačky áut a tzv. bezdotykovej umývačky. Ide o pozemok medzi kruhovým objazdom a odbočkou k benzínovej čerpacej stanici, teda asi o 200 metrový úsek. Tento pozemok mesto už dvakrát neúspešne predávalo aj v minulosti. Jediné čo sa podarilo, bol prenájom reklamnej spoločnosti na bilbordy, aby sa zaplatilo aspoň kosenie a čistenie pozemku.
   Týždeň po schválení prevodu žiadali poslanci z OZ Srdce Pezinka, aby primátor prevod pozastavil, z dôvodu: „výraznej ekonomickej a strategickej nevýhody pre mesto s vážnymi následkami do budúcnosti“ Dôvodom mal byť zámer vybudovať na tomto pozemku dva jazdné pruhy. Vznikli by tak štyri jazdné pruhy, v strede ktorých by rástli dnešné topole.
   Ako nás informoval primátor mesta Oliver Solga, žiadosti časti poslancov nevyhovel, pretože, ako povedal, na to nemal najmenší dôvod. V prvom rade je, podľa neho návrh nezmyselný a nič nerieši. Pred a za týmto štvorpruhom sú opäť len užšie cesty (dokonca kruhový objazd, ktorý sa nedá zväčšiť) a vytváral by sa tu „lievik“, ktorý by dopravu neurýchlil, ale ešte viac skomplikoval. Autori návrhu, navyše nekonzultovali svoj zámer s majiteľom cesty – Bratislavským samosprávnym krajom ani správcom – Regionálnymi cestami Bratislava ani s dopravným inžinierom. Zatajili, že na nimi určenom pozemku (a podľa nich súcom) na vybudovanie ďalších dvoch jazdných pruhov sa nachádzajú dôležité inžinierske siete a ich ochranné pásmo. Tiež zatajili fakt, že BSK nikdy nemalo a nemá v úmysle cestu rozširovať. Klamali, že to tak rieši aj dnes platný územný plán. Pezinčania tiež nevedia, že práve poslanci za Grinavu a obyvatelia tejto časti mesta pred pár rokmi žiadali zúženie cesty na Myslenickej ulici na dva jazdné pruhy po celej dĺžke, čo BSK rezolútne odmietlo.
   Jediné reálne dopravné riešenie v tejto časti mesta súvisí s budovaním OC Kaufland. Tu bol už schválený dopravným inžinierom jeden jazdný – odbočujúci pruh od čerpacej stanice OMV, smerom na Limbach a križovatka so semaforom (Bratislavská, Glejovka, Myslenická, Limbašská), pretože tam nemožno vybudovať kruhový objazd. Okolo Kauflandu bude tiež cestný okruh napojený na Obchodnú a Okružnú ulicu.
   Primátor toto riešenie, ktorého autor je neznámy „urbanista“ považuje za nezmyselné.
   Je to podľa neho len zúfalý pokus predkladať občanom nové a nové problémy, ktoré Srdce Pezinka prináša z nedostatku inej, zmysluplnejšej činnosti, absencie kvalitného programu a vízie rozvoja mesta. Čo má potvrdzovať aj výzva Srdca Pezinka, ktorú „srdciari“ poslali ostatným poslancom, kde ich žiadali, aby pred „svojimi osobnými záujmami“ uprednostnili záujmy mesta. Aké a čie záujmy sledovali poslanci OZ Srdce Pezinka pri ich nezmyselnom a absurdnom návrhu štvorpruhu sme sa však z ich výzvy nedozvedeli. Vraví sa, že papier znesie všetko, lenže o úprimnosti tejto najnovšej snahy „srdciarov“ nevypovedajú slová, ale skutky: V roku 2013, keď mesto vypísalo na tento pozemok verejnú obchodnú súťaž, Milan Grell a ďalší jeho „parťáci“ hlasovali za jeho odpredaj. Čo dodať? Azda len „no comment! “

 

(MsÚ)

 


Ohodnoťte článok: