Zákaz hazardu v Bratislave sa nesmie dotknúť Pezinka

Apríl 2016 / Prečítané 629 krát

   V uplynulých dňoch sa v médiách znovu objavila zmienka, že Bratislava možno zakáže na celom svojom území hazardné hry. Petičný výbor minulý týždeň informoval, že pod petíciou, ktorá je nevyhnutná pre takýto krok, je už dostatok podpisov a po ich preverení bude odovzdaná orgánom samosprávy.
   Medzi organizátormi a iniciátormi petície sú popri občianskych aktivistoch aj starostovia jednotlivých mestských častí hlavného mesta, predsedom petičného výboru je primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Veria, že spoločne sa im podarí docieliť zákaz už od januára 2017.
Pre nedávne zmeny v zákone nemôžu mestá a obce o takomto zákaze rozhodnúť bez petície. Pod tú bratislavskú sa údajne podpísalo zhruba 126 tisíc ľudí. V Bratislave zároveň veria, že petícia bude slúžiť aj ako podklad pre poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, aby urýchlene zmenili zákon v prospech obcí.
   Herne v Pezinku dosiaľ nepredstavovali výraznejší problém, hoci ich počet v ostatných rokoch vzrástol a s ich klientelou sa nepopierateľne spájajú aj rôzne negatívne javy. Situácia by sa mohla dramaticky zmeniť, ak príde k zákazu hazardu v hlavnom meste. Existujú totiž opodstatnené obavy, že zákaz hazardu v Bratislave by časť prevádzkovateľov herní aj ich klientely mohol za určitých okolností vytlačiť do okolitých miest a obcí, naše mesto nevynímajúc.
   Vedenie mesta Pezinok nepodceňuje ani takúto možnosť. Podľa primátora Olivera Solgu prichádza do úvahy aj včasné zorganizovanie podobnej petície ako v Bratislave: „Môžem  ubezpečiť občanov, že situáciu pozorne sledujeme a nepodceňujeme možné dopady na naše mesto. Zároveň však nechceme ani zbytočne šíriť paniku. Sme pripravení rýchlo konať.
K tejto otázke sa, aj vzhľadom na platnú legislatívu budú musieť vyjadriť samotní občania Pezinka. “
   Mesto tiež deklaruje, že je pripravené ponúknuť platformu pre širšiu spoločenskú diskusiu na tému zákazu hazardu v Pezinku a sprostredkovať občanom celé spektrum argumentov.
   Toto stanovisko bolo prijaté vedením mesta 23. marca 2016.

 


Ohodnoťte článok: