Bolo pre mňa cťou zastupovať Pezinčanov

Apríl 2016 / Prečítané 586 krát

Bolo pre mňa cťou zastupovať Pezinčanov

   Goldmanova cena je azda najvyšším medzinárodným ocenením v oblasti životného prostredia. Nie náhodou ju nazývajú aj „zelenou Nobelovou cenou“. Čerstvou držiteľkou ceny je aj pezinská právnička Zuzana Čaputová, ktorá sa angažovala spoločne so združením Via Iuris v známom prípade pezinskej skládky. O svoje bezprostredné dojmy sa s čitateľmi Pezinčana podelila hneď po prílete spoza veľkej mláky.

l Ako ste zareagovali, keď ste sa dozvedeli o svojom ocenení? Čo pre vás táto cena znamená?
   Telefonicky som sa o cene dozvedela ešte v novembri, ale bolo to tajomstvo, o ktorom som celé mesiace nemohla hovoriť. Pre mňa to bolo veľké prekvapenie a zároveň veľká pocta. V súvislosti s kauzou skládky v Pezinku si pripadám už beztak obdarená, pretože som sa vďaka nej veľa naučila, spoznala som zaujímavých ľudí a najmä som vďačná za jej výsledok. Goldmanova cena je teda akousi čerešničkou na torte, pričom ju nevnímam ako ocenenie len pre mňa, lebo bez mnohých ďalších kamarátov z iniciatívy, bez združenia Via Iuris, bez spolupráce s mestom Pezinok na čele s primátorom Oliverom Solgom a bez občanov Pezinka by takýto výsledok nebol možný.
l Kauza skládky podľa všetkého zaznamenala ohlas aj vo svete. Dá sa povedať, že jej rozmer prekročil slovenské hranice?
   Kauza skládky naozaj prekročila slovenské hranice minimálne v okamihu, keď o nej rozhodol Súdny dvor Európskej únie. Na základe našej kauzy sa totiž spresnili pravidlá, ktoré zaväzujú všetky členské štáty EÚ. Prípad si potom zrejme i vďaka tomu všimli viaceré medzinárodné organizácie, ktoré majú právo nominovať jednotlivých ľudí na Goldmanovu cenu.
l Čo na vás najviac zapôsobilo počas pobytu v USA?
   Prežila som veľmi intenzívne dva týždne, predovšetkým samotný ceremoniál odovzdávania cien v San Franciscu, na ktorom sa zúčastnilo tritisíc dvesto ľudí. Bolo to veľmi pôsobivé, rovnako aj ďalšie stretnutia s poradcami prezidenta Obamu v Bielom dome, stretnutie so šéfkou demokratov v Snemovni reprezentantov na pôde Kongresu, a tiež s ďalšími vládnymi predstaviteľmi, napríklad so šéfkou inšpekcie životného prostredia, ktorá dozerá na ochranu životného prostredia v Spojených štátoch.
l Môže mať ocenenie, ktoré ste získali, dopad aj na samotnú kauzu skládky?
   Ocenenie je veľkou motiváciou a verím, že ak by sa snaha o nové povoľovanie skládky oživila, Pezinčania by mali rovnaký postoj. Rada by som ešte povedala, že mi bolo veľkou cťou slúžiť úžasnej komunite obyvateľov Pezinka, ktorí môžu byť vzorom pre ďalšie mestá na Slovensku. Ocenenie je odkazom, že ak sa ľudia snažia, prejavia svoj názor a zabojujú za svoje práva, môže to prinesť výsledky tak, ako to bolo v prípade našej kauzy.
   Dlhší rozhovor so Zuzanou Čaputovou prinesieme v májovom čísle Pezinčana.

 

(kam)


Ohodnoťte článok: