V marci nás pobavia Jožkove smiechoty

Február 2016 / Prečítané 745 krát

   Známy herec Jozef Hanúsek sa narodil v Pezinku a tohto roku by sa dožil 89 rokov. Bol to dobrý komik a zabávač. Hral v trinástich filmoch. Medzi najznámejšie patria komédie Dáždnik Svätého Petra a Šťastie príde v nedeľu alebo prvá slovenská detektívka Muž, ktorý sa nevrátil.
Bol aj členom ochotníckeho divadla. Pamätám sa ako chlapec na divadelné predstavenie Sluha dvoch pánov, kde hral hlavnú postavu sluhu.
   Bol členom Tatra Revue v Bratislave, členom štúdia Novej scény, Armádneho súboru v Prahe, atď. Vystupoval v Silvestrovských programoch. Mal svojský prejav.
   Ďalší veľmi známy humorista a komik Milan Mlsna – alias strýco Marcin – by mal tohto roku 79 rokov. Bol to ľudový rozprávač, herec, dlhoročný redaktor relácie Pozor zákruta. Asi ho ani netreba ďalej predstavovať.
   Ďalšími Pezinčanmi boli Vladimír a Jozef Nosáľovci. Boli tiež členmi Pezinského ochotníckeho divadla. Vladimír bol rozhlasový redaktor, humorista. Vďaka svojmu nefalšovanému humoru sa stal populárnym autorom rozhlasových relácií. Podieľal sa na scenároch Milana Mlsnu, vydal tiež knihu Obstrleze.
   Jozef Nosáľ by mal tohto roku 70 rokov. Napísal niekoľko humoristických knižiek ako napr. Vinohradníkov rok, Humoresky Vladimíra Nosáľa. Čo majú títo štyria spoločné okrem toho, že už nie sú medzi nami?
   Prinášali nášmu mestu radosť a veselosť. Okrem nich je tu ešte stále veľa komikov aj hercov či spevákov: Roman Féder, Lajo Slimák, Zlatka Hrnčírová, Róbert Pulman a ďalší, na ktorých som si nespomenul.
Aj dnes je tu veľa ľudových rozprávačov, ktorí ešte nie sú takí známi ako boli títo štyria, aj keď sa zúčastňujú na celoslovenských súťažich. Boli minulý rok v Lodne a dosiahli veľmi dobré umiestnenie. Všetci traja skončili v prvej desiatke. Boli to Helena Slamková, Jozef Pták, a Antonín Jedlička.
Jozef Pták a Antonín Jedlička spolu vystupovali na 56. medzinárodnom folklórnom festivale 21. júna 2015. Na tomto podujatí skončili piati z celého Slovenska a z toho dvaja z Pezinka.
Preto sme sa rozhodli v spolupráci s mestom a s viceprimátorom Milošom Andelom, riaditeľkou Kultúrneho centra Ingrid Noskovičovou a ďalšími z Pezinka a okolia, ktorí sa zapoja, každoročne usporiadať podujatie na počesť našich občanov, ktorí si to zaslúžia a budú tak stále medzi nami.
   Tohto roku sa podujatie uskutoční 19. marca o 15.00 h v Dome kultúry v malej sále. Nazvali sme ho HAMLSNOS a pretože pripadne na známy sviatok Jozefa, pridali sme názov Jožkove smiechoty.
   Myslím, že Pezinok si zaslúži, aby v ňom takéto podujatie bolo, preto vás prosím, kto by nám vedel akokoľvek pomôcť, bude vítaný. Tiež pozývam všetkých, ktorí majú radi humor, aby prišli vystúpiť alebo sa pozrieť ako diváci.
   Prihlášky posielajte na adresy zlatica.ptakova@gmail.com , milos.andel@msupezinok.sk 
Tešíme sa na vás.

 

Jozef Pták, člen prípravného výboru

 


Ohodnoťte článok: