Bezdomovec z povolania vedel najviac zo všetkých o odpúšťaní

Február 2016 / Prečítané 1169 krát

   Čitáreň Malokarpatskej knižnice v Pezinku bola v podvečer 2. februára zaplnená do posledného miestečka. Beseda s autorom knihy Anton Srholec - Bezdomovec z povolania prilákala ľudí viacerých generácií. Hudobník, spisovateľ a redaktor náboženského vysielania Rádia Regina Pišta Vandal Chrappa prišiel porozprávať o tom, ako kniha vznikala, podeliť sa s čitateľmi o silné dojmy a zážitky, ktoré sprevádzali jeho stretnutia s Antonom Srholcom .
   Kniha rozhovorov a fotografií vznikala vyše dvoch rokov. „Ja som sa len snažil, aby som dona Antonia veľmi neutrápil. Stretávali sme sa v ubytovni pre bezdomovcov Resoty v Podunajských Biskupiciach, ale najviac u neho doma,“ spomína Štefan Chrappa. „Na prvé stretnutie s ním nikdy nezabudnem, aj keď si zo mňa urobil srandu.“
   „Boli ste v niečom naivný?“ pýta sa Štefan Chrappa v knihe A. Srholca. „Zo začiatku som myslel, že v chudobnom dome má byť na stole chlieb. Bol som vo väzení a tam som nemal ani chleba dostatok. A keď je chlieb a voda, neumrie sa od hladu. Ale keď sme dali chlieb na stôl, niekto ho ukradol,“ rozpráva o jednej skúsenosti s bezdomovcami v domove Resoty Anton Srholec.
   Napriek ťažkému životu, ktorý tento kňaz a rehoľník mal, nezostal v ňom ani kúsok hnevu a nenávisti. Kniha je o láske, odpúšťaní, viere, nezlomnosti, slobode a radosti. Rozpráva o pokušeniach, ktoré dáva moc, duchovnom povolaní, o živote v lágri, o pravde, strachu i nádeji, o živote i smrti.
   Šľachetné srdce Antona Srholca dotĺklo 7. januára 2016 v Bratislave. Zomrel vo veku 86
rokov, pochovaný je v rodnej Skalici. Vzácni ľudia však neodchádzajú nikdy. Zostávajú tu s nami, v našich srdciach a v myšlienkach, ktoré zanechali. Preto stojí za to prečítať si knihu o mužovi, ktorý sám bol dlhé roky bez domova, no stovkám bezdomovcov poskytol domov, blízkosť chápajúceho človeka, podporu a šancu získať znovu sebaúctu.
   Kniha Anton Srholec – Bezdomovec z povolania má 272 strán v pevnej väzbe a ilustrujú ju fotografie Matúša Zajaca. Vyšla koncom roku 2015 vo vydavateľstve Limerick.

 

(msa)

 


Ohodnoťte článok: