BSK: V Bratislave otvorili dva bezpečné ženské domy

Február 2016 / Prečítané 1064 krát

   Bratislavský samosprávny kraj spolu s ďalšími partnermi vo štvrtok 4. februára slávnostne otvoril dva nové bezpečné ženské domy. Bratislavská župa sa dlhodobo venuje problematike pomoci ženám a ich deťom, na ktorých je páchané násilie, pretože bezpečné ženské domy na Slovensku stále absentujú a medzi prvými pochopila nutnosť a potrebu postaviť sa na ochranu žien.
   „Bratislavskej župe záleží na tom, aby sme našim občanom poskytovali aj v sociálnej oblasti finančné prostriedky a služby, ktoré skutočne potrebujú. Začiatkom roka 2010 sme založili pracovnú skupinu. Dovtedy sa veľa hovorilo o problematike, ale konkrétne kroky na elimináciu domáceho násilia sa neurobili. Začali sme preto hľadať partnerov, poskytovateľov v tejto sociálnej službe, nakoľko župy nemôžu byť poskytovateľmi pomoci a podpory obetiam domáceho násilia. Cítili sme potrebu pomôcť týmto ženám a o tom, že skutočne ženy pomoc potrebujú svedčia aj telefonáty na národnú linku pomoci,“ povedala bratislavská vicežupanka Gabriella Németh.
   Otvorenia bezpečných ženských domov, ktoré vznikli s finančnou podporou Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu SR v rámci programu Domáce a rodovo podmienené násilie spravovaného Úradom vlády SR, sa zúčastnila Gabriella Németh, podpredsedníčka Bratislavského samosprávneho kraja, ale aj veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva v SR Inga Magistad, generálny riaditeľ sekcie bilaterálnych finančných nástrojov Úradu vlády SR Ján Krak a ďalší hostia.
   Bratislavský samosprávny kraj ako jeden z partnerov poskytol projektu budovu, ktorú má vo svojom vlastníctve. Miesto, kde sa nachádza musí byť z hľadiska bezpečnosti klientiek a ich detí ako aj z hľadiska dodržiavania najvyšších európskych štandardov utajené. Budova prešla kompletnou vnútornou i vonkajšou rekonštrukciou. Dnes je nielen zrekonštruovaná, ale aj v časti objektu bezbariérová.

 

(BSK)


Ohodnoťte článok: