Seniori, pozor na podvodníkov!

Február 2016 / Prečítané 613 krát

   Nakoľko sa v okrese Pezinok opäť vyskytol prípad, kedy podvodník cez telefón vylákal od seniora pod zámienkou, že je jeho príbuzný, nemalú finančnú hotovosť, Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Pezinku s cieľom predchádzať obdobným prípadom upozorňuje občanov na zvýšenú ostražitosť.
   Obeťou podvodníka sa stala 82-ročná žena z Modry. V predpoludňajších hodinách 28. 1. 2016 páchateľ telefonoval žene na pevnú linku vystupujúc ako jej vnuk, ktorý potrebuje požičať peniaze na kúpu prístroja s prísľubom, že peniaze vráti hneď na druhý deň. Žena na základe telefonickej dohody o tom, že pre peniaze príde kamarát Peter, odovzdala finančnú hotovosť 2700 € pred svojím bytom neznámemu mužovi, ktorý vystupoval ako vnukov kamarát.
   Polícia vyzýva seniorov k zvýšenej ostražitosti, obozretnosti a opatrnosti najmä voči osobám, ktoré nepoznajú. Môže ísť o podvodníkov, ktorí si ich vytipovali za účelom získania ich finančných úspor alebo cenností. Páchatelia využívajú dôverčivosť a bezbrannosť seniora.
Páchateľ si spravidla vytipuje pevnú linku na seniora a do telefónu sa predstaví ako príbuzný seniora, najčastejšie ako vnuk. Ale môže sa predstaviť aj ako synovec, brat alebo syn a kamarátka. Pokiaľ sa v telefóne ozve starší hlas, začne páchateľ s
touto osobou komunikovať a bez toho, aby si senior uvedomil, zistí od neho pravé meno príbuzného. V jeho mene potom komunikuje so seniorom ďalej a žiada o požičanie peňazí. V prípade, že senior začne pochybovať o tom, že skutočne volá jeho vnuk, páchateľ ho začne presviedčať, že je momentálne chorý, preto má iný hlas. Páchateľ sa snaží potom vylákať od seniora peniaze na určitý účel, napr. na kúpu auta, darčeka pre rodičov, alebo na iný účel. Ešte aj upozorní seniora, aby o tom nikomu nehovoril, nakoľko to má byť prekvapenie a podobne. Pokiaľ senior povie, že nemá požadovanú sumu peňazí doma, páchateľ ho úpenlivo prosí, nech si ide požičať alebo nech vyberie z banky. Páchateľ sa snaží udržiavať telefonický kontakt so seniorom až do chvíle, kým senior nepotvrdí, že si môže prísť pre peniaze. Avšak páchateľ po chvíli opäť telefonicky kontaktuje seniora s ďalšou pripravenou legendou, že si nemôže prísť prevziať dohodnutú finančnú hotovosť osobne, nakoľko nemôže odísť zo zamestnania alebo z iného dôvodu a uvedie, že pre peniaze príde jeho dobrý priateľ, kamarátka alebo sekretára, ktorej dôveruje a predstaví ju pod konkrétnym menom.
   Páchateľ sa snaží viesť telefonickú komunikáciu so seniorom až do doby, kým jeho spolupáchateľ neprevezme od seniora peniaze. K prevzatiu peňazí dochádza najčastejšie na ulici, pred domom, vo vchode a príde ich prevziať osoba, ktorá sa predstaví vopred dohodnutým menom.
V mnohých prípadoch senior až s odstupom času zistí, že bol oklamaný.

Pri telefonáte s osobou, ktorá od vás žiada požičať finančnú hotovosť, je potrebné:
- si situáciu overiť aj u ďalších blízkych osôb,
- overiť si, či naozaj volá váš
príbuzný, aj keď sa osoba v telefóne vyhovára, že má iný hlas kvôli chrípke alebo je prechladnutá,
- nedávať peniaze do rúk neznámym osobám, aj keby vám osoba v telefóne tvrdila, že pošle kamaráta či kamarátku,
- ihneď kontaktovať políciu na bezplatnom čísle 158, ak máte akékoľvek podozrenie alebo na vás osoba v telefóne tlačí a je neodbytná.

 

kpt. Mgr. Zuzana Mišovičová

 


Ohodnoťte článok: