Ján Kupecký opäť v Pezinku

Február 2016 / Prečítané 534 krát

   Po vyše troch storočiach sa do Pezinka vrátil obraz významného barokového maliara a pezinského rodáka Jána Kupeckého

   Primátor mesta Pezinok Oliver Solga sa zúčastnil 31. januára v Prahe na mimoriadnej aukcii vybraných umeleckých diel zo zbierky prof. E. A. Safarika, ktorú zorganizovala aukčná spoločnosť Adolf Loos – Apartment and Gallery. Na aukcii bolo predstavených päť olejomalieb tohto významného barokového maliara - pezinského rodáka, z ktorých dve poputujú na Slovensko. Vzácny „Autorportrét“ zakúpila Slovenská národná galéria a významné dielo „Sv. František“ zakúpil pre Pezinok podnikateľ Štefan Šimák. Pán Štefan Šimák rekonštruuje pezinský zámok, v ktorom bola nedávno objavená aj gotická hradná kaplnka. A práve v tejto kaplnke by mal byť po jej rekonštrukcii nainštalovaný aj v Prahe zakúpený obraz.
   Podľa vyjadrenia primátora Olivera Solgu je zakúpenie Kupeckého obrazu veľkým gestom podnikateľa vo vzťahu k Pezinčanom, a to práve v období „Roka Jána Kupeckého“, ktorým si kultúrna verejnosť pripomína 350. výročie jeho narodenia.
   „Som mimoriadne šťastný, že sa našiel človek, ktorý kúpou tohto vzácneho obrazu a jeho umiestnením v Pezinku splnil sen mnohých Pezinčanov a zaradil tak Pezinok medzi významné európske mestá, ktoré Kupeckého originálne dielo vlastnia. Je skvelé, že sa Kupecký symbolicky vrátil po viac ako troch storočiach do Pezinka“, vyhlásil Oliver Solga, a ďalej dodal: „Od roku 2010 sme sa snažili spolu s mojím priateľom, vtedajším veľvyslancom SR v Taliansku Stanislavom Vallom, dostať na Slovensko celú Safarikovu kolekciu Kupeckého obrazov. Sme radi a tešíme sa, že sa na Slovensko dostali aspoň tieto dva významné obrazy, ako si to veľmi želal ešte počas svojho života historik umenia svetového formátu Eduard A. Safarik. A som tiež rád tomu, že po mojej intervencii minister kultúry Marek Maďarič uvoľnil peniaze aj na nákup autoportrétu pre SNG“.

 

(r)


Ohodnoťte článok: