Tréningy pamäti v Malokarpatskej knižnici

Január 2016 / Prečítané 669 krát

   Jeden môj známy mi napísal, že nedávno mu bola diagnostikovaná nová choroba – VPDSP. To znamená: Vekom Podmienený Deficit Sústredenia Pozornosti. Opísal mi, ako sa táto choroba prejavuje. Ten príbeh pozná už veľa ľudí (mnohí z internetu). Je o človeku, ktorý sa celý deň snaží urobiť množstvo vecí a večer zistí, že nič nie je hotové, ale že zabudol, stratil či zapatrošil množstvo vecí. Je uťahaný, veď sa celý deň nezastavil.
   Keď som si prečítala „príznaky“ choroby VPDSP, s poľutovaním som skonštatovala, že podobné dni zažívam aj ja. Preto som sa rozhodla „liečiť sa“ tým, že absolvujem Tréning pamäti a koncentrácie, ktorý organizuje Malokarpatská knižnica v Pezinku vo vlastnej réžii vďaka pani riaditeľke Mgr. Daniele Tóthovej. Tento vzdelávací program je zameraný na aktivitu a cvičenie pamäťových schopností seniorov. Kurz vedie s nevídaným entuziazmom PhDr. Katarína Benciová.
   Nie je vôbec jednoduché viesť tréningy seniorov starších aj o 30 rokov, ktorí si myslia, že majú dosť životných skúseností, a preto už všetko vedia. Až jednotlivé úlohy, ich presvedčia, že sú informácie, ktoré nemajú, alebo zabudli. Trénerka už po prvom stretnutí musí odhadnúť, aká vysoká môže byť náročnosť zadávaných úloh. Ich výber aktualizuje a starostlivo sleduje, či nie je potrebné pridať alebo ubrať v tempe, aby sa stretnutie nestalo pre účastníkov nudné alebo príliš náročné. PhDr. Katarína Benciová dokáže taktne viesť dialóg s najaktívnejšími účastníkmi tak, aby nevyrušovali ostatných a povzbudiť tých, ktorí strácajú nádej na zlepšenie pamäťových schopností.
   Trénerka sa zameriava najmä na jednoduchšie zapamätanie bežných činností, ktoré seniori vykonávajú automaticky. Učí tiež využívanie mnemotechniky, postupy pre zapamätanie krátkodobých informácií aj dlhodobé zapamätanie, napríklad telefónnych čísiel. Na tréningoch sa súčasne cvičí sústredenie a pozornosť pri plnení jednotlivých úloh. To všetko som sa naučila aj ja. Verím, že príznaky choroby VPDSP, pre ktoré som tréning pamäti a koncentrácie absolvovala, úplne vymiznú alebo aspoň sa eliminujú na minimum.
   Vďaka podpore riaditeľky Malokarpatskej knižnice v Pezinku Mgr. Daniele Tóthovej absolvovalo za tri roky tréningy pamäti a koncentrácie pod vedením PhDr. Kataríny Benciovej už vyše 60 seniorov. Každú jarnú a jesennú sériu tréningov tvorí desať stretnutí. Záujemcovia – seniori – sa môžu tešiť na najbližší tréning pamäti v Malokarpatskej knižnici už vo februári tohto roku.

 

Stanislava Hlaváčová


Ohodnoťte článok: