Konečne slobodný Rudo Krasula

Január 2016 / Prečítané 1010 krát

   Útla knižka, prvotina Ruda Krasulu vyvoláva otázky a záujem už svojím názvom „Konečne som slobodný človek“. Prečo „konečne“ a v akom zmysle „slobodný“? Skôr ako som zašla po odpoveď za autorom, začítala som sa do jeho malého spomienkového diela.
   Rudolf Krasula sa narodil a vyštudoval v Bratislave na FTVŠ telesnú výchovu a angličtinu na FF UK. Po povinnej vojenskej službe v Prešove nastúpil v roku 1975 ako učiteľ na pezinské gymnázium – a tam pôsobil až do odchodu do dôchodku. Literárne ambície doteraz nemal, ale udalosti v jeho osobnom živote ho podnietili k tomu, aby v literárnej podobe na papier položil nielen svoje spomienky, ale aj úvahy o živote jednotlivca a spoločnosti. V knihe predstavuje členov rodiny, priateľov, kolegov z gymnázia na pozadí spoločenských premien a udalostí. Rozpráva o svojom živote, zážitkoch, skúsenostiach a s čitateľom sa delí o svoj pohľad na život.
   „Nejako sa mi podarilo na šťastnej vlne preplávať životom, ale je to asi preto, že sa stále snažim pozitívne myslieť,“ hovorí Rudo Krasula. K písaniu ho podnietil dobrý priateľ, Ľuboš Jurík, keď uvidel jeho „šuflíkovú“ tvorbu. Rudo Krasula knihu začal písať v Bojniciach na liečení po operácii kĺbu. „Keď som oprášil svoj notebook, najprv som hľadal niektoré písmenká, ale po 30 stranách som už písal takmer ako profesionál,“ smeje sa. Rudo Krasula nepísal svoju knihu, aby dobyl literárny svet – aspoň ten slovenský. Napísal ju pre svoje „decká“, najbližších, priateľov a obyvateľov Pezinka. Pre nich je kniha dokumentom o meste, mozaikou s množstvom postáv, známych Pezinčanov, no nechýbajú v nej (našťastie) aj ľudia, na ktorých si už dnes málokto spomenie, hoci boli súčasťou života mesta.
   Čo robí konečne slobodný človek? „Najprv sa treba penzie dožiť, lebo koľkí nedožijú, a potom si trošku užiť. Ako? Napríklad ja každý deň píšem, nejako ma to chytilo. Potom sa venujem osobným záľubám. Budem aj maľovať, chceli by sme s kamarátom hrať na gitare, naučiť sa nejaké skladby od Beatles, stretávať sa s kamarátmi, koštovať víno,“ prezrádza svoje plány Rudo Krasula a teší sa z priaznivej odozvy priateľov na jeho prvotinu. Knižočku Konečne som slobodný človek nájdete v kníhkupectve Artforum v Pezinku.

 

Marta Svítková


Ohodnoťte článok: