Zimné krajinky ktoré hrejú pri srdci

Január 2016 / Prečítané 651 krát

Milan Stano: Zasnežené pezinské hradby, olej 2006. FOTO (pb)   Mnohí to iste poznáte minimálne z filmových komédií. Nádherná krajina, umelec za stojanom, na stojane plátno a na plátne abstrakcia pripomínajúca všetko možné len nie krajinu. Aj takúto úlohu prevzala maliarska trojnožka v období dnes už takmer historickej avantgardy.
   Sú však ľudia, ktorí maliarsky stojan v krajine nepužívajú len ako dekoračný predmet, ale na to, na čo slúžiť má. Medzi nich patrí Milan Stano - autor so širokým záberom, ktorý vyštudoval maľbu u Ernesta Zmetáka. Od roku 1966 sa venuje maľbe, grafickej tvorbe, ilustráciám, kreslenému humoru (ktorým sa azda najviac zviditeľnil), neskôr i písaniu či vydavateľskej činnosti. Jeho maliarskou vášňou je najma krajinomaľba, s ktorou sa môžete zoznámiť na výstave pod názvom Zimné krajiny v minigalérii Domu kultúry do 11. 2. 2016 a z ktorej cítiť autorove vyznanie: „Milujem túlanie sa po zasneženej krajine a cítim, ako ma pohľad na ňu povznáša a inšpiruje k obrazom. Očami ju zachytávam na papier do škicáka či na plátno do obrazov. Vtedy ani nevnímam, aká mi je zima, to až po chvíli precitnem a snažím sa urobiť obraz čím skôr, aby som sa potom mohol niekde v teple zohriať.“
   Milan Stano za svoju tvorbu získal množstvo ocenení, nedávno cenu Egona Erwina Kischa. Je členom Umeleckej besedy Slovenska, Spolku slovenských spisovateľov i pezinského PIklubu. Azda aj vďaka jeho zmyslu pre humor môžeme dúfať, že bude maľovať a príjemne mrznúť pri stojane i naďalej aj keď sa to dnes veľmi „nenosí“.

 

(ET)


Ohodnoťte článok: