Vidieť a byť videný je životne dôležité pravidlo

Január 2016 / Prečítané 588 krát

   Za zníženej viditeľnosti, kedy sa účastníci cestnej premávky dostatočne zreteľne navzájom nevidia, ani keď nevidia predmety na ceste, najmä od súmraku do úsvitu, za hmly, sneženia a dažďa platí životne dôležité pravidlo vidieť a byť videný.
   Chodci a cyklisti sú tí najzraniteľnejší účastníci v cestnej premávke. Farebné či reflexné oblečenie, osvetlený bicykel a mimoriadna obozretnosť prispievajú k ich bezpečnosti na cestách. V zmysle zákona o cestnej premávke za zníženej viditeľnosti musí mať chodec idúci po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev.
   V zime môže vodiča na ceste čokoľvek zaskočiť. Náhla zmena počasia predstavuje na ceste rôzne nástrahy. Predvídavosť je v tomto ročnom období na mieste. Nebezpečenstvo šmyku je veľmi vysoké. Najdôležitejšie je dodržiavať tieto zásady:
- zvýšiť opatrnosť na cestách
- znížiť rýchlosť, prispôsobiť rýchlosť jazdy svojim schopnostiam, vlastnostiam vozidla a nákladu, poveternostným podmienkam
- opatrnejšie a pomalšie vchádzať do zákrut
- nebrzdiť prudko
- za zníženej viditeľnosti sa držať čo najbližšie pri stredovej čiare, nie pri krajnici
- nechávať väčšie odstupy od druhých vozidiel
- plánovať svoju cestu v dostatočnom predstihu, aby ste sa nedostali do časovej tiesne a bezpečne dorazili do cieľa.
   Zimné pneumatiky, nemrznúca kvapalina, zmeták na sneh, škrabka na odstránenie ľadového nánosu skiel je samozrejmosťou. Vodič je v zmysle zákona povinný pred jazdou vozidlo očistiť od snehu a ľadu. V zmysle zákona o cestnej premávke smie vodič použiť za hmly, sneženia alebo dažďa predné svetlomety do hmly a zadné svietidlá do hmly. V týchto situáciách však musia byť povinne zapnuté stretávacie svetlá. Hmlové svetlá sa nesmú používať ako náhrada stretávacích. Predné hmlovky dopĺňajú stretávacie alebo diaľkové svetlá, ktoré sú v hmle, za dažďa, sneženia neefektívne. Predné hmlovky pomáhajú vodičovi zlepšiť viditeľnosť pred vozidlom. Hlavnou úlohou zadných hmlových svetiel je dať o vozidle vedieť autám približujúcim sa zozadu. Pokiaľ je však už viditeľnosť dobrá, netreba zabudnúť hmlovky vypnúť. Ich svietivosť je taká výrazná, že namiesto zvyšovania bezpečnosti môžu bezpečnosť ohroziť. Za neoprávnené používanie hmlových svetiel hrozí pokuta 30 eur.
  
V meste alebo na diaľnici v zápchach odporúčame „hmlovky“ vypínať, aby zbytočne neoslepovali protiidúce vozidlá a vozidlá stojace za nimi.
   Mnohým dopravným nehodám možno predchádzať a preto polícia odporúča:
- byť obzvlášť v tomto období na cestách opatrní,
- správať sa na cestách disciplinovane a ohľaduplne,
- nepreceňovať svoje schopnosti a zručnosti,
- dodržiavať zásadu „vidieť a byť videný“.

 

kpt. Mgr. Zuzana Mišovičová

 


Ohodnoťte článok: