Požiare adventných vencov

December 2015 / Prečítané 534 krát

   Advent – čas blížiacich sa Vianoc, ktorý nám pripomínajú i horiace plamienky adventných sviec. Adventný veniec nie je to len dekoračný prvok symbolizujúci toto obdobie, je i potenciálnym zdrojom požiaru, čo by sme si mali tiež uvedomiť. Zariadenie našich domácností – nábytok, bytové doplnky alebo textil sú vyrobené z látok, ktoré ľahko horia a umožňujú ľahký prenos požiaru a jeho šírenie v celom byte. Požiare vzniknuté otvoreným ohňom z adventných vencov môžu spôsobiť veľké materiálne škody a ohroziť zdravie i život ľudí.
   Podľa štatistiky požiare adventných vencov každoročne narastajú. Príčinami sú vence zhotovené z nevhodných materiálov, najmä zo slamy či sena, horiace sviece, voľne vložené do ihličia nezabezpečené nehoriacimi podložkami. Príčinou požiaru je i ľudská nedbanlivosť, horiaci venček zabudneme jednoducho zhasnúť alebo ho umiestnime do tesnej blízkosti horľavých materiálov, napríklad záclon alebo textilných pohoviek. Zvýšenú pozornosť by sme mali venovať najmä našim najmenším ratolestiam, ale i domácim miláčikom – mačkám i psíkom, ktorí, by podobne ako deti, mohli zhodiť zapálený veniec zo stolíka.
   V prípade, že vznikne požiar i napriek dodržaným bezpečnostným opatreniam, nepodľahnite panike. V prvom rade sa pokúste požiar zahasiť v zárodku vlastnými silami a prostriedkami. Stačí veniec uhasiť vodou, podupať nohou alebo prikryť vlhkou textíliou neobsahujúcou umelé vlákna. Nepreceňujte však svoje schopnosti. Ak sa požiar vymyká z pod vašej kontroly, zavolajte profesionálnych hasičov na linku 150 alebo 112, ktorí vykonajú rýchly a účinný zásah.
Príslušníci Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Pezinku vám želajú príjemné prežitie vianočných sviatkov a v novom roku 2016 veľa zdravia, šťastia, pokoja a pohody.

 

pplk. Ing. Jarmila Bartošová, OR HaZZ v Pezinku

 


Ohodnoťte článok: