Dni Pezinka v Mladej Boleslavi

December 2015 / Prečítané 448 krát

   Tradičné podujatie dvoch partnerských miest, Pezinka a Mladej Boleslavi, ktoré má už dlhoročnú tradíciu, sa tento rok uskutočnilo v dňoch 27. - 29. novembra. Dni Pezinka začali výstavou Jána Kupeckého, človeka, ktorého meno stálo na začiatku partnerstva našich dvoch miest pred viac ako šesťdesiatimi rokmi.
   V novej Galérii Pod věží v centre mesta sa uskutočnila už v piatok slávnostná vernisáž výstavy Ján Kupecký - Návrat domov. Vernisáže, ktorú kurátorsky pripravil a otvoril primátor mesta Pezinok Oliver Solga, sa zúčastnil primátor Mladej Boleslavi Raduan Nwelati a vyše stovky pozvaných hostí. Výstava predstavuje grafické listy maliarových súčasníkov, ktoré vznikli podľa jeho olejomalieb. Polovica vystavených grafík je z majetku mesta Pezinok a druhá polovica pochádza z Múzea Mladoboleslavska. Rok Jána Kupeckého má teda svoje pokračovanie v rodnom meste rodičov tohto významného barokového maliara. Príjemný večer ešte ozvláštnila hudba mladých hudobníčok z Pezinka - Kvarteta priečnych fláut. Ľudová hudba Sekvoja ZUŠ E. Suchoňa spríjemnila v sobotu svojím koncertom zase Slávnosti vína, na ktorých sa predstavili aj
vína z Pezinka. Všetky podujatia Dní Pezinka v Mladej Boleslavi pripravili pracovníci Pezinského kultúrneho centra na čele s jeho riaditeľkou Ing. Ingrid Noskovičovou, ktorá sa podujatí aj osobne zúčastnila. Popri PKC treba spomenúť aj pracovníkov Mestského úradu v Pezinku a pedagógov a študentov Základnej umeleckej školy E. Suchoňa v Pezinku. Všetkým patrí naše srdečné poďakovanie za dôstojné reprezentovanie nášho mesta.

 

(r)

 


Ohodnoťte článok: