Spoznajte predmety v Malokarpatskom múzeu

December 2015 / Prečítané 393 krát

   Rok 2015 sa blíži k svojmu záveru a s ním aj oslavy 55. výročia založenia Malokarpatského múzea v Pezinku.
   Pre nás to znamenalo výzvu, aby sme vám ponúkli nové programy, stali sa priestorom pre aktívny oddych uprostred centra mesta a naďalej ostali verní tradícii vinohradníctva a vinárstva.
   Výsledkom je, že obe expozície (Príbeh vína, Dejiny vinohradníctva a vinárstva pod Malými Karpatmi) sú vďaka dotačnému systému MK SR od začiatku roka prístupné nevidiacim a slabozrakým návštevníkom prostredníctvom textov v Braillovom písme. Nepočujúci využívajú audiosprievodcov s výkladom v posunkovej reči, zahraniční návštevníci majú k dispozícii výklad v 7 svetových jazykoch.
   Pre rodiny s deťmi zlepšujeme základné vybavenie, vytvárame oddychové zóny a nezabúdame ani na cyklistov.
   Narodeninovým prekvapením, ktoré sme pripravili pre širokú verejnosť, je nový formát Pohár vína o piatej. Našou ambíciou je poskytnúť vám možnosť tráviť voľný čas kvalitne - pri pohári vína ste sa tak zoznámili s pracovníkmi múzea, ktorí predstavili viacero zaujímavých tém (príbehy historických lisov, súdne procesy a jedinečný prísažný kríž, archeologické výskumy atď.). V rámci ďalších aktivít určených domácemu návštevníkovi sme pre rodiny s deťmi zorganizovali Letné pondelky v múzeu. Počas horúceho leta, v deň, keď sú múzeá zvyčajne zatvorené, sme otvorili bránu všetkým tým, ktorí sa s históriou radi zoznamujú prostredníctvom hry a zážitku.
   Po 15 rokoch sme sprístupnili Dom Jána Kupeckého, pezinského rodáka – barokového portrétistu, keď sme sa zapojili do Dní európskeho kultúrneho dedičstva.
   Nový šat dostal koncept Wine and Art, teda letné umelecké večery, ktorý vznikol ešte v roku 2012. Každé z troch stretnutí kládlo tentokrát dôraz na konkrétne umelecké obdobie (barok, klasicizmus a bohémstvo začiatku 20.stor.). Čítanie z kníh autorov, ktorí píšu o víne, sme nahradili rozprávaním o gastronómii, stolovaní či pití vína v jednotlivých obdobiach.
   Pre tých z vás, ktorí sa chcete obzrieť za 55 rokmi múzea, sme vydali limitovanú edíciu 55 pohľadníc. Odhaľujú podoby budovy múzea, zaujímavé zbierky, zákutia ale aj známe podujatia.
Pred nami je i v budúcom roku viacero možností zlepšenia ponuky, tvorby kvalitných výstav a v neposlednom rade rozširovania unikátnej kolekcie historických lisov na hrozno.
   Prvou pripravovanou novinkou je projekt Za dverami depozitára. Prostredníctvom zberateľských kariet spoznáte predmety, ktoré sú zvyčajne ukryté v depozitároch a majú výraznú umeleckú hodnotu. Opäť pôjde o limitovanú edíciu a informácie o termínoch vydania a distribúcii získate na webovej stránke múzea www.muzeumpezinok.sk.
  Ďakujeme vám za priazeň, ktorú nám prejavujete a tešíme sa na stretnutia počas roka 2016.

 

Miroslava Kišoňová

 


Ohodnoťte článok: