O „zimáku“ s primátorom

December 2015 / Prečítané 1545 krát

l Zastupiteľstvo ani na druhý pokus neschválilo termín predĺženia dostavby zimného štadióna. Čo sa z vášho pohľadu stalo?
  
Išlo o banálnu vec. Investor nás požiadal, aby sme z dôvodov, ktoré považoval za objektívne, predĺžili termín dostavby zimného štadióna. Znamenalo by to, že sa Pezinčania nebudú korčuľovať v januári 2016, ale až niekedy na jar 2017. Na schválenie bolo treba trojpätinovú väčšinu hlasov poslancov, teda 15 hlasov. Našlo sa len 14. Viacerí z tých zvyšných 11 si začali hľadať pre občanov výhovorky, prečo tento návrh nepodporili, hoci si museli byť vedomí, že to môže zásadne skomplikovať celý projekt. Vec však vnímam aj v širších politických súvislostiach. Domnievam sa, že nebude náhoda, že medzi tými 11 poslancami, ktorí projekt nepodporili, sú aj piati bývalí neúspešní (proti)kandidáti na primátora.

l Srdce Pezinka vás obvinilo, že zavádzate verejnosť, zakrývate nedôveryhodný postup investora a dokonca sa na miesto ochrany záujmov mesta a jeho občanov staviate do pozície advokáta investora. Čo hovoríte na tieto obvinenia?
  
Je zarážajúce, koľko nezmyslov je okruh Srdca Pezinka schopný vyplodiť a pranieruje ma za to, že dôsledne obhajujem záujem mesta a občanov. Považujem to za vyslovene nevkusné. Nebudem reagovať na všetky útoky, ale na ilustráciu uvediem jeden: mesto ani investor vraj neodpovedali na písomnú žiadosť časti poslancov o doplnenie podkladov. Pravda je taká, že poslanec Grell mi poslal dve otázky, ktoré som sprostredkoval investorovi. Na začiatku rokovania som ich znovu prečítal a preto sa pýtam: Prečo nikto zo srdciarov neotvoril ústa a nedožadoval sa odpovedí tam, kde ich mohol dostať?

l
Je pravda, že investor zásadným spôsobom zmenil projekt oproti pôvodnému a že ste o tom neinformovali poslancov?
  
To je zavádzajúce tvrdenie a jeho autori sami nevedia povedať, v čom tá zásadná zmena má spočívať. Zmenila sa vizuálna podoba a niektoré detaily projektu, ale účel zostáva a plne korešponduje s tým, čo zastupiteľstvo schválilo v zmluve v roku 2014. Teda stále ide o zimný štadión s príslušenstvom. A to predsa musia vedieť aj srdciari.

l Bude teda v Pezinku napokon stáť zimný štadión?
  
Tak ako doteraz, spravíme pre to maximum, ale nateraz je na ťahu investor. Pripomínam, že zastupiteľstvo mu schválilo prenájom pozemku na 40 rokov, a to platí, rovnako ako vydané stavebné povolenie. V dôsledku negatívneho hlasovania poslancov – aspoň podľa vyjadrenia investora – sa mu skomplikovala situácia pri získavaní bankového úveru. Ak by projekt napokon padol, už som naznačil, komu sa môžu ísť občania v prvom rade poďakovať.

l Varovali ste, že by toto rozhodnutie poslancov mohlo mať aj negatívny finančný dopad na mesto. Stále si to myslíte?
  
Toto rozhodnutie som považoval za nezodpovedné a dokonca som vyzval poslancov, ktorí návrh nepodporili, či by v takom prípade boli ochotní niesť aj hmotnú, nielen politickú zodpovednosť. Odpoveď som, pochopiteľne, nedostal.

 

(red)


Ohodnoťte článok: