Predstavujeme poslancov MsZ

November 2015 / Prečítané 777 krát

   Od februára 2015 dávame priestor na predstavenie súčasným poslancom Mestského zastupiteľstva v Pezinku.
   V tomto čísle Pezinčana svoj volebný zámer predstavuje:

Gabriel Guštafík, poslanec za volebný obvod č. 3

   Budeme mať čoskoro rok od posledných komunálnych volieb. Pokúsim sa ohodnotiť terajšie zastupiteľstvo. Toto je moje tretie volebné obdobie, môžem teda porovnávať. Žiaľ, musím skonštatovať, že takto polarizované nikdy nebolo. Naplno sa to prejavilo pri poslednom mimoriadnom zastupiteľstve, kde sme hlasovali o predĺžení termínu dostavby zimného štadióna pre spoločnosť Aréna Pezinok s. r. o. Táto spoločnosť sa dostala do problémov nie vlastnou vinou (odchod strategického partnera z projektu). Avšak zmluvu neporušila, snažila sa nájsť východisko z tejto situácie a včas požiadala o predĺženie termínu dokončenia. Všetci poslanci sme pred voľbami sľubovali krytú ľadovú plochu, konečne sa našla spoločnosť, ktorá ju chce vybudovať a mesto by to nestálo ani euro, poskytli sme len pozemok. Bohužiaľ, nedali sme im šancu. ZA hlasovalo len 14 poslancov (Spoločne pre Pezinok a nezávislí). Chýbal jeden hlas. Ja však verím, že spoločnosť Aréna Pezinok halu dokončí, aj keď možno neskôr, investovala do projektu už veľa peňazí, stavebné povolenie a územné rozhodnutie má, môže stavať.
   Aj mne sa veľa vecí nepáči, keby som mohol, zmenil by som ich, ale je to len môj názor. Napríklad v Pezinku sa na môj vkus veľa stavia a postupne sa mení charakter mesta, malého mesta z mojej mladosti. Na druhej strane to svedčí o tom, že ľuďom sa v našom meste páči a dobre žije. Preto ma zaráža, keď počujem niektoré reakcie ľudí na život v Pezinku. Napríklad pred časom, keď som ešte chodil na Facebook, ma zaujala jedna mladá žena bývajúca na Severe, ktorá keď počula popoludní zvoniť zvony na Cajle, tak zúrivo napísala: „pôjdem tam a zbúram vám tú vežu“. Táto pani si neuvedomuje, že keby sme im my, starí Pezinčania, Cajlania, Grinavania neposkytli naše pozemky na výstavbu domov a bytov, dnes by tu nebývala. Mnohým ľuďom boli v minulosti pozemky a dokonca aj domy vyvlastnené a vykúpené za smiešne ceny, tak ako aj mojej rodine. Dnes sa toto, chválabohu, už nedeje.
   Osobne mi záleží na harmonickom rozvoji celého mesta, predsa len mám svoje priority (sídlisko Sever, dobrovoľní hasiči, vinohradníctvo a vinárstvo), ktoré sa snažím iniciatívne presadzovať. Samozrejme som si vedomý, že sám nedosiahnem nič a musím pre svoju myšlienku získať vedenie mesta a väčšinu poslancov. Na sídlisku Sever bývam od roku 1984, dobre si pamätám na časy, keď tam nebola žiadna občianska vybavenosť, školy, škôlky, obchody, parkoviská, zeleň, dokonca sme nemali ani poriadnu kotolňu. Zo začiatku nám byty vykurovala-nevykurovala pojazdná kotolňa na mazut, až neskôr vybudovali kotolňu na uhlie. Preto sa teším všetkému, čo sa na Severe vybudovalo za posledné roky. Viem si predstaviť veľa vecí, ktoré treba ešte na Severe urobiť, ale už sa začínajú ozývať hlasy, že treba robiť aj v iných častiach mesta.
   Čo sa týka dobrovoľných hasičov, som rád, že sa nám podarilo získať späť celú starú zbrojnicu. Teší ma to o to viac, že zahlasovali za nás všetci prítomní poslanci naprieč celým politickým spektrom. Máme už dve autá, špeciálne vybavené prívesy, môžeme získať ďalšie veľké hasičské auto. Zbrojnicu potrebujeme, pretože autá nemáme kde garážovať. Rád by som pripomenul, že starú zbrojnicu postavili naši predchodcovia v roku 1925 zo zbierok a darov Pezinčanov. Zbrojnica zostane aj naďalej v majetku mesta, my sme ju dostali na 20 rokov do prenájmu.
   V posledných rokoch sa podarilo dostať spoluprácu mesta a vinohradníkov a vinárov na podstatne vyššiu úroveň. Je to vďaka primátorovi a vedeniu mesta a ZPVV. Po veľmi dlhom čase Mesto investuje peniaze do revitalizácie krajiny vo vinohradoch. Oprávnene, veď aj vinohradníci platia dane za svoje pozemky. Robíme brigády, udržiavajú sa cesty, vodné toky, zaviedli sme povolenia na vjazd motorovými vozidlami len pre majiteľov viníc. Riešime majiteľov, ktorí neobrábajú svoje vinohrady, v ktorých sa zdržuje premnožená zver, snažíme sa riešiť čierne stavby vo vinohradoch. Organizujeme podujatia spojené s vinárstvom a agroturistikou. Je toho veľa. Som veľmi rád, že v pripravovanom územnom pláne sú vinohrady chránené, dúfam, že to tak zostane aj v budúcnosti. Čo ma však neteší, je fakt, že je to moje už tretie volebné obdobie, čo pripravujeme nový ÚPN. Nie je to naša vina, že stále nie je schválený, ako sa to niektorí ľudia snažia prezentovať. Je to pre trestuhodnú nečinnosť niektorých štátnych úradníkov.
   Na záver vám chcem všetkým popriať veľa zdravia a hlavne spokojný a príjemný život v našom krásnom meste.

 

Gabriel Guštafík

 


Ohodnoťte článok: