Ekotopfilm Envirofilm Tour 2015

Október 2015 / Prečítané 382 krát

Medzinárodný filmový festival  - Dom Kultúry 10.11.2015
Pezinok - filmový program

VSTUP VOĽNÝ

17.00 h 071 BRAZÍLIA – NA KAŽDEJ KVAPKE ZÁLEŽÍ DE/’44 SK DABING
   Keď nám príde na um Brazília, automaticky si vybavíme Amazónsky dažďový prales a nič iné. Ale v skutočnosti má tento región všetko, čo má správna púšť mať. Ako domy vysoké piesočné duny, kam len oko dovidí. Oázy, páľava a vyprahnutá krajina. Miestni ho nazývajú „brazílskou Saharou“. Oficiálny geografický názov je oveľa nezvyčajnejší: Lencois, teda plachta. Podľa legendy ju na krajinu hodil obor.

17.45 h 031 VÁŠEŇ PRE ZLATO A OHEŇ BE/‘6 SK DABING
   Včelár sa delí s divákmi o svoje obavy z budúcnosti svojej včelárskej školy. Vášeň pre zlato a oheň je zárukou zdravého životného prostredia.

17.50 h 073 INÁ POMOC SK/’8
   Film dokumentuje život opustených a týraných žien v Kenskom meste Eldoret, ktoré sa rozhodli zmeniť svoj život prostredníctvom vzdelania a podnikania. Začali chodiť do školy, ktorú postavila slovenská organizácia Dvojfarebný svet prostredníctvom zdrojov z Oficiálnej rozvojovej pomoci. Vyučia sa tam za krajčírky, kaderníčky, alebo sa zdokonalia v počítačových zručnostiach. Po skončení vzdelania začínajú podnikať. Ako sa im darí? Ako sa zmenil ich život, keď sa postavili na vlastné nohy? Film dokumentuje projekt od začiatku až po prvé podnikateľské aktivity žien.

18.00 h REVITALIZÁCIA VINOHRADOV
   Pezinčania pomáhajú vinohradom! Jednou z dôležitých aktivít Mesta Pezinok v spolupráci so Združením pezinských vinárov a vinohradníkov sú brigády v pezinskom chotári. Tieto verejnoprospešné aktivity sa organizujú spoločne už šesť rokov. Cieľom brigád je revitalizácia ciest, kameníc, vodných tokov, melioračných kanálov, resp. likvidácia náletových porastov vo vodných tokoch.

19.30 h 062 PÚŤ VODY SK/‘26
   Film o vode – umelkyni s miliónmi nápadov na povrchu aj hlboko v podzemí.

20.00 h 096 KOSATKY DRAVÉ – PLUTVY PRINÁŠAJÚCE ZMENU EN/’53 SK DABING
   V Arktíde sa odohráva pozoruhodný príbeh. Ľady sa topia a ľadový medveď sa snaží prežiť v rýchlo sa otepľujúcom svete. Iný živočích sa zas vehementne presúva do severných oblastí našej planéty a začína si uzurpovať dominantné postavenie polárneho medveďa. Je ním neslávna veľryba zabijak – kosatka dravá. Prvýkrát sa podarilo nakrútiť kosatky v arktických vodách, prvýkrát nakrúcali kosatky poľujúce na narvala a ľadových medveďov ako chytajú ryby v rieke, čo je ďalším jasným znakom klimatických zmien v Arktíde.

20.55 h REKLAMNÝ BLOK ‘10

21.05 h 097 TAJOMSTVÁ Z ÚĽA DE/’50 SK DABING

   Včely medonosné sú v kríze, ale nádej existuje. Vedci skúmajú, či nechválne preslávené zabijacké včely môžu pomôcť, aby boli naše včely medonosné odolné voči jednej z najväčších príčin ich úhynu - parazitickému roztoču klieštika včelieho. Na druhej strane biológovia študujú asi 20 000 druhov včiel na svete, aby našli nových životaschopných opeľovačov našich plodín. Popri svojej snahe objavujú úžasný svet včiel, ktoré žijú v kvetoch, napádajú iné úle a opeľujú naše plodiny bez toho, aby sme si to uvedomovali.

 


Ohodnoťte článok: