Severné Čechy očami pezinských baníkov

Október 2015 / Prečítané 1151 krát

   Na pozvanie priateľov z Baníckeho spolku zo severočeského mesta Stráž pod Ralskem sa skupina členov Malokarpatského baníckeho spolku v Pezinku zúčastnila trojdňového poznávacieho pobytu na severe Čiech. Priatelia baníci pripravili naozaj veľmi bohatý program.
   Už v prvý deň popoludní sa pezinská výprava oboznámila v Stráži pod Ralskem s ťažbou uránových rúd na jednotlivých šachtách revíru. V baníckej expozícii si prezreli obrazovú a mapovú dokumentáciu o zakladaní závodu, priebehu ťažby i likvidácii prevádzky. Následne sa ponorili do histórie, keď v neďalekých Zákupoch navštívili štátny zámok, bývalé letné sídlo Habsburgovcov. Zámok je unikátny svojou originálnou vybavenosťou. Po presune do Jiřetína pod Jedlovou, pôvodne baníckeho mestečka zal. v polovici 16. stor., a ubytovaní v Kláštornom penzióne, sa oboznámili s jeho históriou.
   Ďalší deň, v sobotu, sa hneď zrána stretli so širším okruhom domácich v údolí pri štôlni „Knížecí“. Oboznámili sa s ťažkosťami pri jej sprístupnení a s geológiou tunajšieho ložiska. Napriek snahe domácich sa z technických príčin nepodarilo vstúpiť do podzemia štôlne. Preto sa presunuli k striebornej štôlni „sv. Jana Evangelisty“ z r. 1781. Tu pri fáraní videli spôsob získavania striebra z kremenno-kvarcitových rudných žíl. Aby získali čo najlepší obraz o tunajšom dobývaní, sfárali aj do štôlne „sv. Kryštof“ z r.1539. Po prehliadke uvedených baníckych pamiatok si v Jiřetíne prezreli mestské múzeum a nneskôr prešli na zrúcaniny hradu Tolštejn. Zo zvyškov hradu je výhľad na okolie. Ešte krajší rozhľady poskytuje 23 m vysoká murovaná rozhľadňa na neďalekom vrchu Jedlová. Po nahliadnutí do oblasti Labských pieskovcov a Stredočeskej pahorkatiny z vrcholu rozhľadne, cez dominantnú Krížovú horu, na ktorej sú zaujímavo riešené zastavenia krížovej cesty z r. 1759, sa dostali naspäť do Jiřetína.
   Tretí deň sa zastavili v priestore, kde v 18.stor. prebiehali boje medzi Rakúšanmi a Prusmi – na Križovom buku. V blízkosti sa nachádzajú aj betónové opevnenia budované pred 2. svet. vojnou. V prírodnej rezervácii Zlatý vrch mohli obdivovať čadičové vyvreliny – stĺpy so 4- až 6- bokou odlúčnosťou, vysoké až 30 m, tzv. organové píšťaly alebo varhany. Hlavným cieľom bola podzemná továreň. Nachádza sa v Jánskej. Skľučujúco pôsobia na človeka ešte aj dnes následky vojnových hrôz. Väzni z koncentračných táborov tu vyrazili rozsiahle podzemné priestory, v ktorých boli vyrábané súčasti nemeckých bojových lietadiel (spojenci továreň neobjavili do konca vojny). Členovia MBS putovanie ukončili v Srbskej Kamenici. Po celú dobu pobytu i presunov sprevádzal výpravu Mirek ako hlavný organizátor a koordinátor a pomáhali mu Pavel a Petra z Baníckeho spolku zo Stráže pod Ralskem.
   Patrí vám úprimná vďaka, priatelia a Zdar Boh!

 

Jozef Mišuta


Ohodnoťte článok: