Je tu čas oberačiek – aká je úroda?

September 2015 / Prečítané 1121 krát

   Extrémne horúčavy tohoročného leta s teplotami niekedy až nad 35 stupňov a veľké dlhotrvajúce sucho spôsobili na jednej strane fakt, že úroda bude o 20 – 30 percent nižšia, ale na druhej strane je hrozno zatiaľ zdravé a kvalitné. Dokonca sa možno po niekoľkých rokoch ukazuje ročník, ktorí vinohradníci a vinári označujú slovom „výnimočný“. Toto konštatovanie platí najmä pre červené odrody hrozna. Všetci vinári svorne tvrdia, že tohoročné oberačky budú skôr o týždeň až desať dní, ako je priemer. Tak je tomu však vo všetkých významnejších vinárskych regiónoch nášho kontinentu. Úroda bude dobrá, hrozno bude mať však menej šťavy a aj menší obsah kyseliniek. V nevýhode budú skôr skoršie odrody a veľa záleží aj od toho, či ešte bude intenzívnejšie pršať. Na tohoročnú situáciu okolo oberačiek sme sa spýtali dvoch naslovovzatých odborníkov, ktorí sú zároveň vinohradníci aj výrobcovia vynikajúcich vín.
   Ján Hacaj: „O úrode a najmä jej kvalite je teraz hovoriť predčasné, zatiaľ boli oberané iba skoré odrody, hlavná oberačka je len pred nami. Kvalita úrody sa dá naznačiť až podľa senzorických parametrov mladého vína a seriózne až na jar budúceho roka, u červených vín ešte neskôr. Možné je teraz zhodnotiť kvantitu hrozna a jeho zdravotný stav.
   V porovnaní s minulým ročníkom je zdravotný stav hrozna vynikajúci a aj úroda bude o poznanie vyššia, ale iba tam, kde boli vinohrady chránené el. ohradníkmi pred danielmi a diviakmi.
   Ďalej nie je jasné, ako kvalitu vína ovplyvní dlhodobé sucho a extrémne horúčavy, ktoré u citlivejších odrôd najmä na výsušných polohách so sprašovito-kamenistou pôdou na svahoch s terasami spôsobili počas horúčav zavädanie a scvrkávanie bobúľ. Všetko závisí od priebehu počasia v najbližších dňoch. Treba mať na pamäti, že cukornatosť hrozna nie je jediným kvalitatívnym ukazovateľom, rovnako dôležitý je aj obsah kyselín, buketných látok a ich vzájomný pomer. Vo všeobecnosti možno povedať, že to bude ročník patriaci k tým kvalitnejším “.
Milan Skovajsa: „Môj pohľad na ročník 2015 hodnotím ako veľmi dobrý, kde veľa slnka a málo vlhkého obdobia nám doprialo bezproblémový zdravotný stav viníc. Pokračujúce teplé a suché počasie v auguste a aj začiatkom septembra prispieva k rýchlejšiemu dozrievanie hrozna, ktoré usilovne naberá na cukornatosti. Z takto zdravého a kvalitného hrozna je veľký predpoklad, že tento ročník nám poskytne možnosť vyrobiť aj nezabudnuteľné vína, o čom sa budeme môcť presvedčiť až pri chutnaní mladých vín“.

 

(r)


Ohodnoťte článok: