Tri významné ocenenia Júliusovi Balcovi

September 2015 / Prečítané 636 krát

   Spisovateľovi Júliusovi Balcovi (1948), ktorý žije a tvorí v Pezinku, udelil Literárny fond za rok 2014 Cenu za pôvodnú slovenskú literatúru za román Kliatba žltých ruží a Vydavateľstvu Matice Slovenskej, ktorá román vydala, ocenenie za významný edičný čin. Toto dielo bolo odmenené aj Výročnou cenou Spolku slovenských spisovateľov za rok 2014.
   „Román Kliatba žltých ruží dosvedčuje Balcovu originalitu a prozatérsku suverenitu. Vyznačuje sa filigránskou prácou so stavbou vety, pôsobivá je estetika slova, rovnako ako premyslená až prefíkaná kompozícia, končiaca prekvapujúcou pointou. Balco ako skvelý rozprávač aj týmto spôsobom nadväzuje na to najlepšie na súčasnej svetovej literárnej scéne. Je atraktívny, moderný a čitateľsky príťažlivý svojím šarmom a temperamentom, ktorý podčiarkuje pôsobivá hra s tajomstvami, dynamika, napätie i sugestívna atmosféra,“ napísal jeden z porotcov PhDr. Bohuš Bodacz.
   A do tretice, knižke pre deti Vodnícky karneval, ktorej vydanie podporilo Mesto Pezinok a vyšla tiež vlani vo Vydavateľstve Spolku slovenských spisovateľov, BIBIANA, Medzinárodný dom umenia pre deti a Slovenská sekcia IBBY udelili ocenenie Najlepšia detská kniha jesene 2014.

 

(r)


Ohodnoťte článok: