Exkurzia do Šenkvíc

September 2015 / Prečítané 614 krát

   Klub sprievodcov mesta Pezinok i v tomto roku pripravil pre svojich členov a priateľov klubu exkurziu do Šenkvíc s tematickým zameraním na históriu obce. V Šenkviciach na železničnej stanici nás čakala pani Mária Sklárová naša členka z tejto obce, ktorá nám pripravila prechádzku po obci kde sme si spoločne prezreli novovybudovaný náučných chodník. Tento vedie hlavnou ulicou obce a na trojjazyčných infotabuliach v slovenskom, chorvátskom a anglickom jazyku poskytuje občanom obce i jej návštevníkom informácie o jednotlivých historických objektoch. Keďže obec Šenkvice patrí medzi viaceré obce na západe Slovenska do ktorých v minulosti prišli obyvatelia z Chorvátska má i družbobné vzťahy s Chorvátskom a pravidelne ju navštevujú hostia z tejto krajiny.
   Okrem chodníka sme si prezreli i námestie Gabriela Kolinoviča – známeho Šenkvického historika a navštívili sme Kultúrne informačné centrum. V bývalom obecnom úrade Šenkvic je v súčasnosti i pamätná izba. Časť expozície je venovaná chorvátskej menšine žijúcej v obci i rodine Kovačičov.Toto nás zaujalo, pretože i u nás v Pezinku roky žijú rodiny s týmto priezviskom.
   Na nádvorí a v záhrade historického obecného domu kde má sídlo i združenie vinohradníkov a vinárov Šenkvíc sme si pozreli expozíciu venujúcu sa odrodám viniča v našom regióne a zároveň sme sa rozhodli do budúcna naplánovať špeciálnu exkurziu venujúcu sa vinárstvu.

 

Peter Ronec

 


Ohodnoťte článok: