Vandali medzi nami

September 2015 / Prečítané 1194 krát

   V každom čísle nášho časopisu sa venujeme vandalizmu – celospoločenskej pliage, ktorá sa nevyhýba ani nášmu mestu. Pri každej takejto príležitosti si kladieme otázku, ako je to možné, že podobné zničené dopravné značky, posprejované budovy a rozbité autobusové prístrešky nevidíme v Rakúsku, len pár kilometrov toť „za humnami“. Uvažujeme, v čom sú tí Rakúšania iní ako my? Majú snáď inú genetickú alebo mentálnu výbavu, alebo je to len tým, že nezažili štyridsať rokov komunizmu, zriadenia, kde všetko patrilo všetkým a nikto za nič neniesol zodpovednosť. Čo však s tými, ktorí sa narodili po roku 1989 a komunizmus nikdy nezažili, a tiež sa správajú horšie ako divá zver? Iste, pomohli by prísnejšie zákony a väčšia kontrola. Budeme však menej agresívni, keď každý náš krok bude zaznamenávať kamera a nasledovať bude dlhé dokazovanie, možno súd? Alebo bude musieť stáť na každom rohu policajt?
   Možno by sme to mali urobiť ako v jednom nákupnom centre v neďalekom Česku. Pri hlavnom vchode do nákupného centra mali tabuľu hanby s nápisom „V tomto obchode kradli!“
   A pod tým mená a adresy a fotografie. Verejný pranier, nech sa hanbia nielen zlodeji, ale aj ich rodiny. Zdá sa vám to tvrdé a dokonca nezákonné? Možno áno! Tak skúsme spoločne vymyslieť niečo účinné pre to, aby sme nemuseli doslova vyhadzovať peniaze nás všetkých za vandalské vyčíňanie niektorých našich „tiežobčanov“. Napríklad za tých, ktorí nedávno rozbili sklenenú výplň na autobusovej zastávke pred pezinskou železničnou stanicou.

 

(MsÚ)

 


Ohodnoťte článok: