Pezinčania z Obstrléze vystupovali na Záhorí

August 2015 / Prečítané 1120 krát

   Folklórny súbor Obstrléze sa 26. júna 2015 zúčastnil Tradičných obecných slávností v Závode na Záhorí na Závodských bezchleba hodoch. Boli sme jedným z jedenástich účinkujúcich súborov. So súborom Mladosť zo Šenkvíc sme na toto podujatie cestovali v jednom autobuse. Mladí rozdávali energiu a po oficiálnom vystúpení dorovoľne, len tak pre radosť koncertovali pred Kultúrnym domom. Bolo nám s nimi príjemne, spolu sme si zaspievali a cesta domov nám ubehla veľmi rýchlo pri piesňach a harmonike. Pri sprievode obcou moderátorka ohlasovala jednotlivé súbory a pri našom „krkolomnom“ názve, ako sa vyjadrila, priznala sa, že nevie čo sú obstrléze. Naša vedúca súboru p. Kamila Németová pohotovo vysvetlila dvomi vetami čo sú obstrléze.
   Program nášho vystúpenia bol dramaturgicky dobre a vhodne pripravený a podľa ohlasov prítomného publika bol prijatý s veľkým úspechom a nadšením. V závere programu sme všetkých prekvapili a zaujali ruskou piesňou Dolina, dolina spievanou samozrejme po rusky a zožali sme veľký potlesk.
   Po vystúpení sa redaktor zo Západoslovenskej regionálnej televízie TV Závod pýtal našej umeleckej vedúcej Gabriely Tichej prečo práve ruská pieseň, keď dnes sa propaguje predovšetkým americká a anglická hudba a piesňová tvorba. Odpovedala okrem iného asi v tom zmysle, že s myšlienkou zaradenia ruských piesní do nášho repertoáru prišiel dlhoročný člen súboru a akordeonista Ing. Jozef Beničák.
   Ruština je sama o sebe ľúbozvučná a melodická reč, čo sa prejavuje aj v ľúbozvučnosti a hlavne v melodičnosti piesní a to sa nám páči a uprednostňujeme to spolu s originalitou pri tvorbe repertoáru. S veľkou chuťou a zanietením sme sa pustili do nácviku. Chceme sa okrem ruskej piesne venovať i piesňam iných slovanských národov.
   No hlavnou náplňou našej činnosti je prezentácia folklóru Malokarpatského regiónu, šírenie pezinského nárečia a histórie Pezinka.

 

Vaše Obstrléze


Ohodnoťte článok: