FSS RADOSŤ opäť súčasťou spievania na Devíne

August 2015 / Prečítané 1131 krát

   18. júla, na pravé poludnie, sa uskutočnil 3. ročník projektu s názvom „Posolstvo piesní Slovensku a svetu“ a Folklórny spevácky súbor RADOSŤ z Pezinka bol opäť pri tom!
   Na starobylom hrade Devín opäť zneli hymnické a z národného hľadiska významné piesne, ktoré do jednotného spevníka ako výraz vďakyvzdania venovaného príležitosti 1150 výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda k našim predkom na Veľkú Moravu spracoval autor projektu doc. Viliam Ján Gruska.
   Hneď úvodné piesne v staroslovienčine „Otče náš“ a „Viruju“, ale tiež piesne z katolíckych i evanjelických kancionálov, piesne vlastenecké, ľudové i zľudovené podporili ekumenický charakter podujatia. Ani horúce poludňajšie slniečko neodradilo prítomných spevákov od oduševneného spievania, ku ktorému sa pridávali aj okoloidúci návštevníci starobylého hradu. Aj napriek pokročilej dovolenkovej sezóne sa Radostníci zúčastnili a pričinili sa o to, že FSS RADOSŤ zostal pevným článkom tejto tradičnej reťaze, ktorá nesie posolstvo nasledujúcim generáciám. Opäť sa raz potvrdila aj kvalita spevákov FSS RADOSŤ, keď jeho dvaja sólisti Eva Frťalová a Pavol Nagy dostali dôveru organizátorov a sólovo zaspievali liturgickú pieseň „Viruju“ a tradičnú ľudovú pieseň „Keby som bol vtáčkom“. Prípravy na ďalší, 4. ročník, ktorý sa má uskutočniť v oveľa masovejšom meradle, sa majú začať už onedlho a vítaní budú aj ďalší účastníci tohto dušu povznášajúceho spievania, ktoré nepochybne obohacuje spevácky repertoár zúčastnených súborov.

 

Mária Miškeríková