Potrebujete výkopové práce, vymeniť odkvapové rúry na streche, majte sa na pozore pred nekalými praktikami

August 2015 / Prečítané 1105 krát

   Polícia zaznamenala prípady, kedy občania za nimi objednané služby (výkopové práce, výmena zvodov, pomoc pri upratovaní a iné) boli nútení zaplatiť omnoho vyššie sumy, než na akých sa dohodli. Páchatelia oslovili staršie osoby u nich doma s tým, že núkajú tieto svoje služby a hneď sa dohodli na ich cene. Avšak po zrealizovaní prác, ktoré boli aj nekvalitné, pýtali niekoľkonásobne viac s tým, že sa nerozumeli, alebo ich pod nátlakom nútili vyplatiť vyššie sumy. Páchateľov je viac a bez peňazí odmietajú od vás odísť. Tento rok 77- ročná žena v okrese Pezinok týmto spôsobom prišla o 2050 eur.
   Páchatelia, ktorí zneužívajú dôverčivosť a bezbrannosť starších osôb, sa rôznymi praktikami snažia vylákať od nich nemalé finančné prostriedky. Využívajú pri tom rôzne zámienky, legendy.
   V tejto súvislosti upozorňujeme občanov, aby boli pri kontaktovaní neznámymi osobami ostražití a nedovolili tak zneužiť svoju dôveru. Páchatelia sa vydávajú za pracovníkov rôznych inštitúcií – plynární, elektrární, poisťovní, dokonca i charity. Ponúknu tovar ako podomový predajca alebo rôzne služby. Podvodníci klamú, že potrebujú okamžitú pomoc pre známych pre náhle zhoršenie zdravotného stavu alebo vzniku nebezpečenstva straty života. Votrú sa dovnútra pod rôznymi zámienkami. Potom využijú nepozornosť domácich a ukradnú, čo vidia.

S cieľom predchádzať obdobným prípadom polícia odporúča:
- neotvárajte svoje príbytky cudzím ľuďom, nekomunikujte s cudzími ľuďmi, už keď ich vpustíte do domu, nie ste v bezpečí pred ich praktikami,
- neobjednávajte si žiadne služby od osôb, ktoré nemáte overené, - veľmi výhodné ceny za núkané služby už znejú podozrivo, - udržiavajte dobré vzťahy so susedmi, majte dôležité telefónne čísla viditeľne zapísané, nakoľko v prípade potreby je ich pomoc najrýchlejšia, - nepodpisujte bez konzultácie s príbuznými žiadne dokumenty s osobami, ktoré nepoznáte.
  V prípade, ak zaregistrujete takéto osoby vo vašom okolí, pohybujúce sa na motorovom vozidle, núkajúce vám rôzne služby, ihneď kontaktujte políciu na bezplatnom telefónnom čísle 158.

 

kpt. Mgr. Zuzana Mišovičová

 


Ohodnoťte článok: