Rekordné letné horúčavy

August 2015 / Prečítané 1509 krát

   Ani tí najstarší z nás si nepamätajú horúčavy, ktoré v júli a auguste zasiahli Európu, Slovensko, ale i naše mesto. Ortuť teplomera sa vyšplhala k 39 stupňom Celzia, mnoho ľudí malo zdravotné problémy z prehriatia, úrady a firmy skracovali alebo posúvali pracovný čas. Horúcich dní bolo viac ako po iné roky, padali dlhodobé teplotné rekordy. „Zabrať“ dostala aj príroda, najmä vinohrady, ale aj verejná zeleň. Napriek tomu, že Mesto zabezpečilo polievanie hlavne mladých stromov a kríkov, kapacity ani financie nestačili. Ako problém sa javí aj to, že v Pezinku a okolí nie je jediná firma, ktorá by mala automobil na polievanie ciest. Tento problém najviac kritizovali aj občania, ktorí sa obrátili na vedenie mesta so žiadosťou o častejšie polievanie v extrémnych horúčavách. Našli však aj takí, ktorí popolievali chodníky či trávniky pred svojimi domami jednoducho sami. Zvlášť by sme chceli poďakovať majiteľovi domu na ulici M. R. Štefánika č. 11, ktorý nielen trávnik pred domom polieval, ale pred pár mesiacmi dokonca vysadil nový trávnatý koberec. 
   Po minuloročnom daždivom a studenom lete málokoho napadlo, že tento rok prídu tropické horúčavy. Ak sa však horúčavy tohoročného leta budú pravidelne opakovať aj v budúcnosti, bude musieť mesto zabezpečiť oveľa intenzívnejšie pravidelné polievanie verejnej zelene a stromov, kropenie ulíc a možno i viac pitných fontán. Určite by stálo za úvahu vybudovať väčšiu fontánu s vodotryskami na Radničnom námestí.

 

(MsÚ)  

Extrémne horúčavy a nedostatok zrážok sa podpísali aj na stave vodnej plochy Kučišdorfskej priehrady. Fotografia odráža stav z 11. 8. 2015, kedy meteorológovia po dlhom období horúčav predpovedali ešte ďalšie dni extrémneho počasia s výstrahou III. stupňa pred horúčavami na celom území Slovenska.

 


Ohodnoťte článok: