Kritické okienko

August 2015 / Prečítané 1136 krát

   Pri pohľade na výsledky vandalizmu máme často pocit, že jediné, čo by proti takémuto primitívnemu konaniu niektorých jedincov pomohlo, sú stredoveké, možno drastické, ale účinné metódy trestu.
   Tento prípad sa nebude týkať majetku mesta, ale majetku súkromného.
   Raz za čas do Pezinku zavíta cirkus. Z cirkusových predstavení, ale aj prehliadky malej zoologickej záhrady majú radosť najmä deti, ktoré by „naživo“ podobné zvieratá možno videli len v ZOO alebo vo filme. Druhý augustový týždeň zavítal do Pezinka cirkus Metropol z Českej republiky. Už po umiestnení reklamných pútačov v uliciach mesta im zničili zhruba tretinu pútačov a ďalšie polepili plagátmi.
   Najhoršie však bolo, že v noci nasledovalo opakované prerezanie vodovodných hadíc a elektrických káblov. Teda jednoducho povedané – priestupok – či s ohľadom na škodu a ďalšie okolnosti – azda trestný čin poškodzovania cudzej veci. Ľudia, ktorí to urobili, sa môžu hanbiť! Nie som návštevník cirkusov, napriek tomu som presvedčený, že táto viac ako dvestoročná tradícia, patrí do európskej kultúry, tak ako napríklad v Španielsku býčie zápasy. Divé zvieratá patria do voľnej prírody – to bez diskusie! Napriek tomu a aj napriek niektorým zdokumentovaným excesom sa v cirkusoch určite nemajú o veľa horšie ako v súkromných voliérach zbohatlíkov, alebo v niektorých menších zoologických záhradách, proti ktorým rôzni „pseudoaktivisti“ bojujú len zriedka. A to sa ani nemusíme baviť o často odpornom spôsobe, akým sú priemyselne chované a usmrcované zvieratá, ktoré konzumejeme.
   Viem, je to na dlhú diskusiu.
   A vôbec nemusíte so mnou súhlasiť, že cirkusové umenie je súčasťou nášho kultúrneho dedičstva. Dôležité však je, aby sme sa správali normálne, ľudsky, nielen k zvieratám, ale najme k ľuďom. Áno, aj k „cirkusantom“. A aby sme proti ohňu nebojovali ohňom – teda vandalstvom a poškodzovaním cudzieho majetku.

 

(OS)

 


Ohodnoťte článok: