Rok Kupeckého bez pána profesora

August 2015 / Prečítané 949 krát

   Zvláštnu zhodu náhod, žiaľ, smutnú, som si uvedomil dnes ráno pri pohľade na priečelie budovy Mestského úradu. Je na nej pútač s portrétom Kupeckého, upozorňujúci na práve prebiehajúci „Rok Jána Kupeckého“ a čierna zástava, ktorá tam je na počesť najväčšieho odborníka na Kupeckého dielo, talianskeho historika umenia, českého pôvodu (navyše narodeného v Bratislave), prof. Eduarda A. Šafaříka, ktorý nás navždy opustil minulý víkend. Môjho vzácneho priateľa, ktorý dvakrát navštívil aj naše mesto, aby si tu, okrem iného, prevzal aj titul Čestný občan mesta Pezinok.
   Keď som začiatkom tohto roka plánoval „Rok Jána Kupeckého“ a konkrétne podujatia, ktorými si my, Pezinčania (asi ako jediní na Slovensku), uctíme výročia narodenia a úmrtia jedného z našich najslávnejších rodákov, plánoval som, že ozdobou osláv bude prítomnosť pána profesora a jeho pani manželky. Boli sme viac – menej dohodnutí, že napriek požehnanému veku a zdravotným problémom do Pezinka ešte príde.
   Spoliehal som sa na jeho energiu a elán, s ktorým každý deň písal a študoval, na jeho obrovské a nenahraditeľné vedomosti o živote a diele Kupeckého, ale aj na jeho srdečnosť a priateľstvo, ktoré prejavoval mne i mojej rodine. Je smutné písať o tomto všetkom v minulom čase, napriek tomu, že som dosť starý na to, aby som už vedel, že aj takýto je život a že smrť skríži všetky naše plány a definitívne ukončí rozrobené.
   Zvláštna zhoda náhod, či skôr paradox. Pri spomienke na Kupeckého nám bude chýbať človek, ktorý o ňom najviac vedel, najviac ho propagoval, a najviac ho uznával ako veľkého majstra európskeho formátu. Nám všetkým, ale najmä rodine a priateľom, bude profesor Eduard A. Šafařík chýbať. Nikdy však na neho nezabudneme ani my v Pezinku.

 

Oliver Solga, primátor mesta Pezinok

 


Ohodnoťte článok: