Pezinskí baníci v Havířove

Júl 2015 / Prečítané 962 krát

   Havířov, jedno z najmladších miest Českej republiky, hostilo v dňoch 19. – 21. júna účastníkov 19. stretnutia českých banských miest a obcí. Na takomto stretnutí nemohli chýbať ani zahraniční účastníci. V mnohopočetnej slovenskej delegácii (zúčastnilo sa celkom štrnásť baníckych spolkov zo Slovenska) bol zastúpený aj Pezinok, reprezentovaný Malokarpatským baníckym spolkom. Mesto Havířov, postavené v architektúre 50. rokov minulého storočia, prijalo účastníkov otvorenou náručou. V meste žije mnoho Slovákov, ktorí tu v minulosti našli prácu – hlavne v baníctve. Pociťovali sme to počas slávnostného sprievodu mestom, ale aj pri náhodných stretnutiach.
   Samotné stretnutie banských miest bolo kombinované s každoročným mestským podujatím „Havířov v květech“. V tomto smere bol vedený aj slávnostný sprievod mestom, keď sa v ňom striedali skupiny baníkov a vozidlá pestro ozdobené kvetmi.
   Členovia MBS sa tu opäť stretli s priateľmi z iných spolkov a aby nezabudli ani na svoju profesiu, uskutočnili fáranie na šachte Jeremenko. Na 5. horizonte, v hĺbke 560 m, sa oboznámili s technikou odčerpávania banských vôd z revíru, činnosťou veľmi potrebnou pre ešte pracujúce šachty.

 

Jozef Mišuta, MBS

 


Ohodnoťte článok: