Pezinský Permoník od 14. do 16. augusta

Júl 2015 / Prečítané 807 krát

   Milí naši návštevníci, Permoníci sa už pripravujú na tohtoročný jubilejný PERMONÍK, ktorý nám bude spríjemňovať dni v termíne od 14. do 16. Augusta 2015 v Kultúrnom dome v Pezinku. Tento ročník pre nás veľa znamená, pretože je výsledkom dlhoročného úsilia, kde je naším cieľom vzbudiť záujem o mineralogickú a banskú tematiku. Sme radi vašej každoročnej priazni ktorou nám dávate najavo, že všetko, čo robíme, za to stojí. Ako každý rok sme si pre vás pripravili bohatý program, aby sme vám opäť priniesli niečo nové. Privítate s nami jubilejný 20. ročník Malokarpatskej výstavy a burzy minerálov, fosílií a drahých kameňov.
   Nahliadnime spoločne do minulosti a spomeňme si, ako sa vyvíjalo baníctvo na našom území. Píše sa rok 1196. Veľká sláva v pezinských baniach sa pretavila do zmluvy medzi pezinským kráľom Malleusom I. a uhorským kráľom Bélom III. o odovzdaní zlata do kráľovskej pokladnice. Zmluva zaručovala nerušenú prácu na ložiskách zlata v pezinských baniach. V ďalšej fáze výskumu najstaršej permoníckej osady na svete sa objavila tajomná medená kazeta so zvyškami koženého puzdra, pergamenom a pečaťou Mallteusa I. I tento unikátny objav je na jednej z výstav, ktorú si môžu návštevníci pozrieť na tradičnom kultúrnom podujatí PEZINSKÝ PERMONÍK. Naším cieľom je i to, aby sme nezabúdali, že naše mesto Pezinok má bohatú banskú minulosť na čo môžeme byť patrične hrdí.
   Piatok je venovaný vernisážam výstav, kde sa všetci môžu pokochať výstavnými kúskami, ktoré vytvorila naša Zem. Večer sa bude niesť v duchu mestskej tancovačky. V rámci víkendového programu sa môžete tešiť na každoročné ryžovanie zlata, mestskú opekačku a večerným hudobným programom. Tento rok nám hudbou spríjemní víkendový večer country a skupiny Arion a Bukasový masív. Po prvýkrát v histórii Permoníka vám prinášame súťaž baníckych spevokolov pod názvom BANÍCKY KAHAN. Bude sa súťažiť o najkrajšiu putovnú karbitku. Banícke pesničky nám prídu zaspievať súbory zo Spišskej Novej Vsi, Banskej Štiavnice, Rudňan, Ľubietovej a iných banských miest. V nedeľu nás čaká deň venovaný hlavne deťom, ktoré budú kresliť a maľovať svoje predstavy o permoníkoch a ich kresby budú i vyhodnotené. Nebude chýbať ryžovanie zlata, bábkové divadielko, ktoré nám predstaví nový rozprávkový príbeh a príjemnú dávku baníckych pesničiek. Napriek tomu, že situácia v pezinských baniach je zložitá a odkedy prestala produkcia pezinského zlata ani nie sú zdroje na veľkolepú oslavu, i tento rok budeme môcť obdivovať vzácne kúsky podzemnej krásy. Očakávame množstvo vystavovateľov zo Slovenska, Česka a ostatných okolitých štátov, aby nám ukázali svoje vzácne kúsky z celého sveta. Môžete si doplniť svoje zbierky o nové výstavné kúsky a kochať sa ich krásou.
Výstava „Minerály alpskej paragenézy“ z Revúcej nenechá nikoho na pochybách, že naše slovenské záhnedy patria medzi svetové unikáty.
   Rodinu permoníkov tento rok úžasným spôsobom rozšírili deti z MŠ – ZŠ v Pezinku. Všetky
ich práce, ktoré nakreslili, budú vystavené a ohodnotené cenami pre víťazov v jednotlivých kategóriách v nedeľu o 15 hod. pred kultúrnym domom. Súťaže sa zúčastnilo okolo dvesto detí čo nás nesmierne teší a svedčí o tom, že permoník je súčasťou detského sveta a neodmysliteľnou súčasťou je spojený s baníctvom. Taktiež budú vyhlásené a ocenené najkrajšie kresby, ktoré deti nakreslia na tohtoročnej súťaži.

Prehľad ocenených detí
Cena primátora

   ZŠ Bielenisko – SKD – 5. oddelenie I. B
Plagát Pezinský Permoník
ZŠ Fándlyho 11 – Javorková Lucia 4.D, ZŠ Bielenisko 2 – Džurny Martin 1.C, ZŠ Bielenisko 2 - Chudá Melánia 1.D

Permoník očami deti
   MŠ Bystrická 1 – Buday Artur, Bistáková Agáta; ZŠ Bielenisko 2 – Sabrinah Zaka 1.C; ZŠ Kupeckého 74 – Matej Somora 7. B, Slamková Karolína 6. A, Krisína Bochničková
   Touto cestou sa chceme veľmi pekne poďakovať všetkým MŠ a ZŠ, učiteľkám a hlavne deťom, ktoré sa zúčastnili súťaženia a pomohli tak rozšíriť rodinu permoníkov.

 

Jirko Vitáloš a Andrea Heldová

 


Ohodnoťte článok: