Pripravenosť dieťaťa na vstup do materskej školy

Júl 2015 / Prečítané 1145 krát

   Máte za sebou zápis do MŠ a od septembra vás čaká veľká zmena, keď váš poklad pôjde po prvýkrát do predškolského zariadenia? Ako však zvládnuť nástup do MŠ čo najľahšie? Je potrebné začať systematicky a postupne – radšej po malých krokoch pripravovať dieťa na vstup do MŠ. Dieťaťu neustále pripomínajte niečo, na čo sa najviac teší – veľa nových hračiek, kamarátov, naučia sa nové veci. Ak máte možnosť, choďte s ním na prechádzku okolo škôlky, najlepšie medzi 10.00 – 11.00 h, keď sú deti na dvore. Nikdy dieťa nestrašte vetou typu: „Počkaj veď ti v škôlke ukážu!“
   Učte dieťa obliekať a vyzliekať sa, obúvať a vyzúvať sa, používať vodovodnú batériu. Je samozrejmé, že vašim pokladom pani učiteľky pomôžu, ale uvedomte si, že okrem vášho dieťaťa je v štátnej škôlke ešte ďalších 23 detí, ktoré pani učiteľku potrebujú. Snažte sa deti viesť ku kultúrnemu stolovaniu. Obedujte vždy v rovnakom čase (v MŠ je to okolo 11.30 – 12.00 h). Počas jedla nech dieťa používa lyžicu – nie ruky! Od stola neodbieha, chlieb a rožok drží samé a samé si odhrýza. Dieťa pije samostatne z pohára. Nikdy dieťa nenaháňajte s jedlom po kuchyni – považuje to potom za hru, nie za stolovanie.
   Malé deti často spávajú 2x denne, alebo nespia vôbec. Je potrebné pripraviť ich na spánok 1x cez deň. Vždy po obede ich dajte prezliecť do pyžamy a uložte do postieľky. Ak nechcú spať, prečítajte im rozprávku (nie pustiť CD, DVD). Dieťa si postupne navykne, že po obede bude kľud. V neposlednom rade skúšajte s dieťaťom odlúčenie. 3- ročné dieťa, by sa malo vedieť istý čas zaobísť bez matky a otca.
   Ak máva vaše dieťa často soplík, učte hrou na „Sloníka“ ako má fúkať nos. Takisto je potrebné začínať aj s utieraním zadočka. Predídete tomu, aby sa dieťa bálo na záchod v MŠ. Opäť podotýkam, že pani učiteľky budú pokračovať v pomáhaní deťom počas celého adaptačného pobytu dieťaťa v MŠ.
   Čo je adaptácia v MŠ? Je to obdobie cca 2 mesiacov od nástupu dieťaťa do MŠ, kedy si pomocou pani učiteľky dieťa zvyká na škôlku. Občas sa stáva, že dieťa počas adaptácie nechce spolupracovať, všetko bude odmietať, ignorovať, zatne sa. Vtedy môže pani riaditeľka MŠ po prerokovaní s rodičmi rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa do MŠ pre zníženú adaptačnú schopnosť na dohodnutý čas.
   Chcela by som ešte rodičom ponúknuť pár rád, ako zvládnuť prvé dni s MŠ a takisto malé desatoro toho, čo má trojročné dieťa zvládnuť:
- vyhraďte si dostatok času, aby ste v kľude vychystali malého škôlkara
- rozlúčku s vami dieťa ľahšie zvládne, ak si zoberie niečo z domu (hračku...)
- nelúčte sa s dieťaťom dlho
- nikdy pred dieťaťom pri rozlúčke neplačte a ani nedávajte najavo svoj smútok
- zaveďte si rozlúčkový rituál – objatie, pusa, povzbudivé slová, odchod - uľahčite svojmu dieťaťu samotné obliekanie vhodným oblečením (žiadne gombíky, šnúrky, traky, opasky, rifle)
- udržiavajte intenzívny kontakt s učiteľkami
- v prvých dňoch príde dieťa z MŠ unavené, preto sa postarajte, aby malo popoludní pokoj. Dieťa začne rozprávať samo.

Toto by malo trojročné dieťa zvládnuť:
1. Byť bez plienok a cumlíka. Väčšina materských škôl neprijme dieťa, ak nie je „odplienkované“. Dokonca by dieťa malo vedieť používať záchod a nie nočník, respektíve nebáť sa sadnúť si na záchod. Pozor! Plienka sa v tomto veku netoleruje už ani počas obedného spánku.
2. Sám sa obliecť a vyzliecť. Samozrejme, sem tam pani učiteľka pomôže, ale nemôže obliekať a vyzliekať 23 detí, ktoré sa chystajú na dvor či sa vrátili z prechádzky.
3. Samostatne jesť (aspoň lyžicou), piť z pohárika, neodbiehať od stola počas jedla.
4. Pozdraviť, odzdraviť, poprosiť a poďakovať. Na tomto by mali rodičia trvať už od útleho veku. Veď tieto štyri čarovné slovíčka by mali byť základom slušnosti každého človeka.
5. Vedieť používať vreckovky a správne si vyfúkať nos.
6. Ovládať základné hygienické návyky, napríklad umyť si po toalete ruky.
7. Byť schopné aspoň na chvíľku sa odpútať od rodičov. Samozrejme, nečakajte, že vaše dieťa si nepoplače počas prvých dní v škôlke. To je normálna reakcia, ktorá sa dá zvládnuť. Ak by to však pretrvávalo dlhšie (viac ako mesiac), dieťa pravdepodobne nie je ešte zrelé byť bez rodiča a treba počkať či skúsiť dieťa odpútať (napríklad tým, že ho bude do škôlky vodiť stará mama či starý otec).
8. Dieťa by pred nástupom do materskej školy malo poznať svoje veci, vedieť, že toto sú jeho topánky či mikina.
9. Potrebné je, aby dieťa vedelo komunikovať s okolím. Reč nemusí byť stopercentná, veľa detí začne lepšie komunikovať odpozeraním od iných detí či s pomocou logopéda.
10. Udržať pozornosť, vedieť sa chvíľu sústrediť.

A čo povedať ešte na záver?
Adaptácia je pomalý proces, pri ktorom sa môže vynoriť veľa neúspechov a sklamaní. Budú dni, keď dieťa bude utekať do MŠ
s radosťou, inokedy nebude chcieť ísť. Možno zažijete fázy, kedy budete žiarliť na pani učiteľky, ktoré vkĺzli deťom do srdiečok a neustále o nich budú rozprávať, utekať k nim. Avšak nebude dôvod na žiarlivosť, vy ste a vždy budete najdôležitejším človekom v živote vášho dieťaťa.
Želám vám krásny vstup do novej etapy vášho života, deťom čo najmenej slzičiek, rodičom veľa lásky a trpezlivosti a všetci navzájom si držme palce v novom školskom roku.

Mária Nogová, riaditeľka MŠ Za hradbami 1, Pezinok

 


Ohodnoťte článok: