Zlatý stredovek?

Júl 2015 / Prečítané 804 krát

Dopravné značky boli nielen otočené, ale i poohýbané.   Pri pohľade na výsledky vandalizmu máme často pocit, že jediné, čo by proti takémuto primitívnemu konaniu niektorých jedincov pomohlo, sú stredoveké, možno drastické, ale účinné metódy trestu. V dnešnej dobe poohýbaných paragrafov nám však často zostáva len rozčarovanie, bezmocnosť a niekedy aj hnev. A počítanie škôd, objasňovanie priestupkov, márne vymáhanie náhrady.
   Uvedieme len dva prípady z minulého mesiaca. V Zámockom parku sa prechádzal bezdomovec, ktorý bol v Pezinku na „návšteve“ aj so svojím psom. Napriek zákazu vodenia psov, mal ho bez vôdzky a náhubku. Pes zahrdúsil páva a majiteľ tomu nijako nezabránil, ba ani len sa nesnažil. Vďaka občanom, ktorí boli v parku na prechádzke a zavolali mestskú políciu, bol páchateľ pri čine prichytený. Nič sa mu však nestane, lebo ako u bezdomovcov a iných asociálov býva bežné, nemá peniaze na zaplatenie pokuty či náhradu škody, ktorá mestu vznikla. A keby aj peniaze mal, pávovi, ktorý bol ozdobou nášho parku, by to život nevrátilo.  
   Druhý prípad vyšiel mesto a nás, jeho občanov, ešte drahšie. Pravdepodobne alkoholom podgurážení „hrdinovia“ poohýbali a zničili všetky dopravné značky na starej ceste do Limbachu. Škodu, rádovo v stovkách eur, zaplatíme my všetci. Síce z peňazí „mestských“, ale v konečnom dôsledku našich. A to len preto, že sa niekto nevie vpratať do kože, alebo je natoľko primitívny, že mu ničenie všetkého naokolo spôsobuje radosť a pocit uspokojenia.
   V takýchto prípadoch je možno namieste povzdych: „Zlatý stredovek!“

 

(MsÚ)