Pezinok bude opäť hlavným mestom dychoviek

Jún 2015 / Prečítané 776 krát

   Pred nami je leto a s ním pestrá paleta kultúrnych akcií v Pezinku. Neodmysliteľnou súčasťou leta v našom meste je festival Dychovky v Preši.
   Spolok dychová hudba Cajlané, Pezinské kultúrne centrum, Fanklub DH Cajlané pripravili aj tento rok štvordňový maratón hudby a piesní ktorý sa uskutoční 6., 7., 8., 9. augusta 2015.
   Hlavné koncerty pätnásteho ročníka súťaže budú opäť v Zámockom parku za jazerom. Ako po minulé ročníky, i tentokrát sa dychové orchestre prihlásili do súťaže a aj do sprievodných koncertov, ktoré budú znieť v uliciach a námestiach Pezinka.
   Pätnásteho ročníka sa zúčastnia DH z Česka, Rakúska, Švajčiarska a zo Slovenska.
  O hlavnú cenu festivalu budú súťažiť tieto dychové hudby: Lutilka SK, Schill es muzik CH, Trnkovjanka CZ, For Bratislava SK, Záhořané CZ.
   Ich výkon bude hodnotiť už tradične medzinárodná odborná porota.
   Štvordňový festival začne už vo štvrtok 6. augusta o 19.00 h sv. omšou za zomrelých a žijúcich členov dychovej hudby v našom meste. Tento rok sv. omša bude v kostole Premenenia Pána (Dolný kostol) s dychovou hudbou Grinavanka.
   Prvé sprievodné koncertovanie začne po sv. omši o 19.45 h na Radničnom námestí.
   Druhé sprievodné koncertovanie bude v piatok 7. augusta v Krušičovej kúrii o 17.00 h a tretie sprievodné koncertovanie už tradične v sobotu 8. augusta od 9.00 h na Trhovisku na Kupeckého ulici.
   Prvý tohtoročný zahraničný hosť festivalu DH Lidečanka CZ víťaz „Polka festu 1998“ a „Majster Českej republiky“ vystúpi v sobotu podvečer od 17.00 h do 18.30 h svojím koncertom v Zámockom parku a potom od 19.00 h do 23.00 h bude ľudová veselica s DH Lidečanka.
   Novinkou festivalu bude priamy prenos vysielania nedeľných „Pozdravov jubilantom“ v čase od 13.00 do 15.00 h prostredníctvom RTVS rádia Regina zo Zámockého parku.
  Prvým nedeľňajším hosťom festivalu bude štvornásobný majster Európy 2012 mažoretky TINA z Bratislavy. Druhým hosťom je dámska kapela Járinky CZ.
   Súťažný deň nedeľa začne o 9.00 h koncertovaním dychových hudieb v rôznych častiach centra mesta.
   Tradičný sprievod zúčastnených dychových orchestrov je naplánovaný na 13.30 h od Domu kultúry do Zámockého parku, kde o 14.15 h začne súťažná časť Medzinárodného súťažného festivalu malých dychových hudieb „Dychovky v Preši“.
   Vážení spoluobčania a návštevníci Zámockého parku, už teraz vás upozorňujeme, že Zámocký park bude od 6.00 h 8. augusta až do 6.00 h 10. augusta 2015 zatvorený pre verejnosť. Vstup bude umožnený iba pre návštevníkov festivalu. Toto opatrenie je nutné z dôvodu zabezpečenia tribúny, zastrešenia, ozvučenia, sedenia pre návštevníkov, bufetu na občerstvenie a ďalšieho technického zabezpečenia festivalu.
   Ďakujem vám za pochopenie a verím, že úspech tohto kultúrneho podujatia je spoločným želaním.
   Nie je treba pripomenúť, že i tohto roku sa opäť snúbi krása hudby, piesní a krojov.
   Takže, priatelia, uvidíme sa druhý augustový víkend v Krušičovej kúrii, na Trhovisku, v centre mesta a v Zámockom parku na XV. ročníku Medzinárodného súťažného festivalu malých dychových hudieb „Dychovky v Preši 2015“.
   Podrobný program festivalu uverejníme v júlovom čísle Pezinčana.
   Na štyri dni naplnené dobrou dychovou hudbou sa teší Donor, predseda festivalu a predseda spolku dychová hudba Cajlané František Féder.

 

Do dychovky, priatelia!

 


Ohodnoťte článok: