Keramické trhy dali priestor aj mladým výtvarníkom

Jún 2015 / Prečítané 825 krát

   Príjemná atmosféra, krásne počasie, 149 stánkov s keramikou – tak by sa dali v krátkosti charakterizovať tohtoročné Keramické trhy 2015. Fakt, že nejde len o stánkový predaj s možnosťou občerstvenia potvrdzujú sprievodné podujatia. Už tradičné zapálenie pece pred Malokarpatským múzeom prilákalo iste množstvo návštevníkov a že záujem o keramiku bol vážny, dokazuje aj množstvo návštevníkov výstavných priestorov múzea.
   Počas trhov totiž boli otvorené dve výstavy prezentujúce tvorbu študentov dvoch škôl. Zaniknutej a Pezinčanom dobre známej SOU Štefánikova a súčasnej ŠÚV Josefa Vydru v Bratislave. Prvá výstava pod názvom Zo školy... v jednej miestnosti prezentuje fragmenty zachovaných prác študentov odboru Keramik.
   Ďalšie výstavné priestory Malokarpatské múzeum poskytlo na výstavu PÁLI NÁM TO – výber z tvorby Oddelenia keramický dizajn ŠÚV Bratislava. V štyroch miestnostiach je výber z prác študentov a na chodbe sú čiernobiele fotografie z histórie najstaršieho odboru ŠÚV Josefa Vydru v Bratislave.
   Výstavy otvorili za prítomnosti primátora Olivera Solgu, župana Pavla Freša, riaditeľ múzea Martin Hrubala, bývalá zástupkyňa SOU Štefánikova pani Guštafíková, ktorá zaspomínala na odbor Keramik, riaditeľ ŠÚV Josefa Vydru Milan Pagáč, vedúci odboru keramický dizajn Milan Hanko, študenti aj bývalí študenti oboch škôl.
   Obe výstavy budú verejnosti prístupné do 23. 8. 2015.
   Víťazmi súťažnej výstavy Svietnik počas Keramických trhov 2015 sa stali: 1. Ing. Ľubica Litecká – Švedová (Bratislava) 2. Mgr. art. Katarína Vargová (Marianka) 3. Marcela Palíšková (Myslejovice, ČR)

 

(ET)