X. ročník Memoriálu Richarda Rétiho

Máj 2015 / Prečítané 865 krát

FOTO: TV Pezinok   Veľká sála pezinského Domu kultúry 9. mája hostila už 9. ročník Memoriálu Richarda Rétiho v Rapid šachu.
   Napriek tomu, že v tom čase boli Majstrovstvá Slovenska juniorov a 5 ďalších významných šachových podujatí, bola dobrá a kvalitná účasť – 98 šachistov zo Slovenska, Chorvátska, Ukrajiny a Česka. Prišli štyria Medzinárodní majstri a piati FIDE majstri. Najmladší účastníkom bol iba 8 ročný Patrik Števik - CVC Junior Banská Bystrica, skončil na 70. mieste. Najstarším účastníkom, ktorý nás každoročne navštevuje bol František Vykydal z ŠK Lokomotíva Brno, skončil na 18. mieste. Z Pezinka sa zúčastnilo 15 šachistov. Za organizátorov boli prítomní Viceprimátor mesta Pezinok Miloš Andel, ktorý tento turnaj aj otvoril spoločne s pani riaditeľkou PKC Ingrid Noskovičovou a riaditeľom Malokarpatského múzea Martinom Hrubalom, ktorý privítal hostí i všetkých účastníkov. Za KŠ boli prítomní: predseda Tibor Pobuda, podpredseda Jozef Pták, ktorý bol aj hlavným rozhodcom turnaja a členovia Peter Varholák - pokladník a Tibor Lenčucha, ktorý mal na starosti celý servis od zapísania rozlosovania po výsledky turnaja. Ešte v piatok 8. mája sa deviati pezinskí šachisti v šachovej miestnosti stretli s deviatimi Chorvátmi, ktorí prišli na tento turnaj. Tu odohrali 9 bleskových partií na 5 minút. Takto sa pripravovali v dobrej družobnej nálade na druhý turnajový deň. Celkovým víťazom 9. ročníka sa stal Zsolt Rigo, Doprastav Bratislava, 2. Vladimír Jacko ŠK Prakovce, 3. Juraj Druska ŠK Prakovce. Prví traja dostali krásne poháre a finančné odmeny. Nasledujúce umiestenia: 4. Jozef Federič, ŠK Modra, 5. Katarína Baňasová, ŠK Modra, 6. Peter Ábel ŠK Kúpele Piešťany, 7. Ondrej Gábriš, ŠK Pezinok, 8. Ivoslav Ban, CRO Riečina, 9. Niki Vrbová, TJ Slávia Košice, 10. Milan Pacher, ŠK Slovan Bratislava. Z nášho klubu ďalej skončili 17. Silvio Michal, 25. Jozef Pekař, 30. Anton Žačik, 33. Daniela Petrigáčová, 37. Denis Moravčík, 48. Juraj Ščepán, 52. Patrik Kosnáč, 55. Ján Mrkvík, 63. Tibor Pobuda, 64. a Peter Varholák.

Najlepší juniori : 1. Dmitry Nestorenko Ukrajina, 2. Jakub Suchanský, KŠN Bratislava, 3. Denis Moravčík, KŠ Pezinok dostali krásne poháre.
Najlepšie ženy: 1. Katarína Baňasová, ŠK Modra, 2. Niki Vrbová, Košice, 3. Daniela Petrigáčová, KŠ Pezinok
Najlepší seniori: 1. Alois Lanč, ŠK Lokomotíva Trnava, 2. Karol Ruckschloss, ŠK Slovan Bratislava, 3. Jozef Veselský, ŠK Potônska Veža
Najlepší do 2000 ELA: 1. Dmitry Nestorenko UKR 2. Klasan Elvis, CRO, 3. Anton Mihálik ŠK Kúpele Piešťany.
   Turnaj bol veľmi vydarený bez reklamácií. Počas turnaja nás oslovil Mgr. Vladimír Hagara, ktorý sa zaoberá históriou šachu a priniesol materiál o šachistoch Tatrana Pezinok z roku 1956, ktorí vtedy tiež hrali druhú ligu. Veľmi nás to potešilo. Boli to Ján Žurek, Arpád Turanský, František Hotový, Dezider Kormút, Jozef Krivošík, Ignác Masloviec st. Igor Masloviec ml. Karol Pták, Dušan Orlický, Rozália Ptáková. Pán Hagara totiž pracuje na kronike šachu a pri tejto príležitosti sme si aj zaspomínali. Aj takúto podobu malo tohtoročné podujatie.Tešíme sa na ďalší 10. ročník, ktorý by mal byť 7. mája 2016.

 

Jozef Pták


Ohodnoťte článok: