Dracula zavíta do pezinského kameňolomu

Máj 2015 / Prečítané 696 krát

   Dracula. Strašidelný no i romantický príbeh, ktorý sprevádzal niekoľko generácií v knižnej či filmovej podobe, predstavuje už dve desaťročia synonymum úspešného a priekopníckeho muzikálového predstavenia. O tom, že muzikál Dracula za celý ten čas ani trochu nezostarol, sa môžu Pezinčania už čoskoro presvedčiť na vlastné oči. Neopakovateľná príležitosť sa im naskytne na jedinečnom predstavení už 20. júna o 21. hodine v priestore pezinského kameňolomu.
   Írsky spisovateľ Abraham „Bram“ Stoker vydal svoj legendárny román o rumunskom grófovi Draculovi v roku 1897. Je známe, že historickou predlohou strašidelnej postavy karpatského krvilačného grófa bolo valašské knieža Vlad III. Dracula.
   Stokerov román však uprednostnil pred historickou vernosťou skôr – v tom čase populárnu – mystickú atmosféru, pre ktorú sa toto dielo zaradilo medzi najznámejšie svetové bestsellery. Niekoľkokrát bolo spracované aj filmovo. A nieto divu, že sa pred dvadsiatimi rokmi tento príbeh dočkal aj muzikálového spracovania.
   Hudbu k nemu zložil legendárny český skladateľ a „hitmejkr“ Karel Svoboda, texty napísal Zdeněk Borovec a autorom choreografie je Richard Hes. Réžie sa zhostil Jozef Bednárik.
   V muzikáli, ktorý mal premiéru 13. októbra 1995, doslova zažiaril spevák Daniel Hůlka. Predstavenie má za sebou viac než 1 100 repríz a videlo ho 1,2 milióna divákov.
   Už čoskoro k nim pribudnú ďalší. Dracula po dvadsiatich rokoch opäť mieri na slovenské pódiá, okrem iného aj do areálu Kameňolomu pod pezinskou Babou.
   Areál zažil viacero úspešných akcií, medzi nimi napríklad skvelé uvedenie muzikálu Kleopatra na sklonku vlaňajšieho leta. Organizátori, konkrétne spoločnosť Silvi Production a neúnavná organizátorka podujatí Silvia Nemčovičová už vtedy uvažovali o tom, že by do Pezinka mohol zamieriť aj Dracula.
„Áno, impulz prišiel minulý
rok, len čo sme na pódiu v kameňolome počas generálky zbadali Daniela Hůlku. A do toho dvadsiate výročie – všetko do seba jednoznačne zapadlo,“ popisuje zrod tohto ambiciózneho projektu PR manažér podujatia Ján Kakaščík.
   Diváci sa tento raz môžu tešiť na Draculu v podobe, v akej ho nevideli ani počas českej premiéry. Do režisérskeho kresla si tento raz sadol Filip Renč. Samozrejme, určité úpravy si vyžaduje aj samotný priestor kameňolomu.
„Špeciálne sa budú pripravovať napríklad herci, keďže pódium budú mať trochu väčšie ako sú zvyknutí z pôvodného prostredia,“ hovorí Ján Kakačšík. „Pripravujeme tiež špeciálne nasvietenie areálu kameňolomu, veľkoplošné obrazovky, ktoré budú v tej najvyššej kvalite prenášať všetky detaily, a tiež ten najlepší zvuk, aký momentálne technika v roku 2015 ponúka.“
Jedinečná atmosféra pezinského kameňolomu uprostred malokarpatských lesov napokon minulý rok zapôsobila aj na samotného Dana Hůlku.
   „Akurát sa teší, že tento raz bude predsa len teplejšie, než pred rokom“ hovorí Ján Kakaščík. A v čom podľa neho spočíva úspech nestarnúceho muzikálového predstavenia? „V nekonečne silnej hudbe Karla Svobodu, v stále aktuálnych textoch Zdeňka Borovca a celkovom stvárnení silnej myšlienky, čo všetko dokáže láska.“
   Neopakovateľný umelecký zážitok čaká na obyvateľov a návštevníkov Pezinka v pezinskom kameňolome už 20. júna o 21. hodine.

 

(kam)

 


Ohodnoťte článok: