História predmetu - príbeh človeka

Marec 2015 / Prečítané 757 krát

   Malokarpatské múzeum v Pezinku oslavuje 55 rokov od svojho opätovného založenia. Zakladateľom prvého múzea, resp. skôr pamätnej izby, bol František von MEISSL (1837 - 1934), člen mestského zastupiteľstva, mešťanosta, rytier, spoluzakladateľ sporiteľne a hasičského spolku. V roku 1905 zhromaždil a vystavil v priestoroch radnice predmety, ktoré pripomínali zašlú slávu cechov - cínové kanvice, korbele, listiny, insígnie a pod. Tieto môžete aj dnes vidieť v expozícii Malokarpatského múzea.
   Za potrebou nadviazať v prerušenej zberateľskej činnosti F. Meissla stál chemický inžinier Fedor Jamnický. V roku 1960 dosiahol, že v priestoroch vinohradníckeho meštianskeho domu v centre Pezinka bolo založené múzeum, cieľom ktorého bolo dokumentovanie stavu vinohradníctva a vinárstva. Malokarpatské múzeum v Pezinku sa dodnes profiluje ako vinohradnícke múzeum, čoho dôkazom je i najväčšia zbierka vinohradníckych lisov v priestore strednej Európy.
   Pri príležitosti svojich narodenín Malokarpatské múzeum v Pezinku pripravuje od 20. marca výstavu HISTÓRIA PREDMETU - PRÍBEH ČLOVEKA. Tá návštevníkom predstaví najzaujímavejšie predmety, príbehy ich niekdajších majiteľov či darcov. Súčasťou výstavy bude niekoľko interaktivít či možnosť dotýkať sa vybraných vystavených predmetov. Týmto spôsobom múzeum nadviaže na svoje aktivity, ktoré uskutočnilo vďaka grantovému systému Ministerstva kultúry SR v rámci programu Kultúra znevýhodnených skupín. Dotácia umožnila sprístupniť expozície múzea nevidiacim návštevníkom prostredníctvom prekladov nosných textov do Braillovho písma a nepočujúcim sprostredkovať informácie v posunkovej reči. V súvislosti s týmito aktivitami múzeum pripravuje aj nový produkt – prehliadky pivničnej expozície v tme. Návštevníka motivuje vnímať a spoznávať históriu všetkými zmyslami okrem zraku, čím mu zároveň umožňuje prehĺbiť zážitky. Búra tak bariéry medzi vidiacimi a nevidiacimi, ponúka tak možnosť stať sa na chvíľu niekým iným.
   Výstava, ktorá mapuje 55 rokov Malokarpatského múzea v Pezinku, potrvá do 31. mája a jej súčasťou bude niekoľko sprievodných podujatí pre širokú verejnosť, rovnako ako pedagogické programy pre školy. Vstupné na výstavu je 1 €.

 

(MMvPK)

 


Ohodnoťte článok: