Historická pivnica „u Pijáka“ otvorená

Marec 2015 / Prečítané 874 krát

   V uplynulých dňoch nám pezinská televízia priniesla správu o znovuotvorení historickej pivnice v Tureckom dome. Nová prevádzka má výstižný názov „ u PIJÁKA “ . Keďže sa jedná o jednu z najcennejších historických budov v meste, opýtali sme sa Ing. Jaroslava Pijáka, spolumajiteľa budovy a riaditeľa spoločnosti GAUDIUM, centrum oddychu, s.r.o., ktorá budovu prevádzkuje, na podrobnosti.

l Verejnosti sa dostala informácia, že ste sprístupnili historickú pivnicu v Tureckom dome. Čo vás k tomu viedlo?
   Turecký dom patrí k najstarším stavbám v Pezinku. Podľa pamiatkového prieskumu časť pivnice pochádza z obdobia gotiky. Pri rekonštrukcii stavby sme otvorili zámurovky v stenách a odkryli podzemnú chodbu, ktorá potvrdzuje teórie, že stavby na námestí v Pezinku boli poprepájané v podzemí. Časť objavenej chodby sme sprístupnili. V pivnici zostávajú zamurované ešte ďalšie dva otvory a môžeme len hádať, čo ukrývajú.
   Pivnica je zaujímavá, dýcha históriou a jej otvorenie a sprístupnenie verejnosti v našom vinárskom meste považujeme za svoju povinnosť.

l Pivnicu ste nazvali „u Pijáka “ . Prečo?
   Keď som sa do Pezinka pred rokmi prisťahoval, zistil som, že pPezinčania poznajú mnohé zariadenia hlavne podľa názvov ich majiteľov – prevádzkovateľov. Myslím, že názov, ktorý sme pivnici dali, je aj z pohľadu vinárskej prevádzky aj z pohľadu jej majiteľa/prevádzkovateľa veľmi výstižný. Čo poviete? (smiech)

l Komu je pivnica určená?
   Pivnicu môžu využívať všetci: občania a firmy na svoje posedenia a oslavy, ale aj občianske združenia a neziskové organizácie na prezentáciu svojich aktivít. Nebudeme sa brániť ani tomu, aby pivnica bola miestom, kde môžu mladí, začínajúci umelci vystavovať svoje diela, resp. organizovať svoje koncerty.

l Akú kapacitu má pivnica?
  
V pivnici je vytvorené pohodlné sedenie pre 20 osôb. Jednoduchými technickými opatreniami vieme zvýšiť kapacitu ešte o ďalších 10 miest. Bonusom je sedenie na uzatvorenom dvore Tureckého domu, ktorý je priľahlý k pivnici. Kapacita tohto dvora určite uspokojí priestorové nároky akejkoľvek spoločnosti.

l Ako a kedy bude pivnica otvorená?
  
Pivnica nemá stanovené otváracie hodiny. Bude otvorená a sprístupnená každému a všetkým na požiadanie. Na základe telefonického alebo e-mailového dopytu (0903-433 225 resp. gaudium@gaudium.sk ) sa záujemca dozvie, za akých podmienok môže pivnicu navštíviť - využiť a dohodne si čas sprístupnenia. V pivnici vieme poskytnúť všetky požadované gastronomické služby, ale vieme priestor poskytnúť len ako čistý prenájom s tým, že si návštevník môže priniesť vlastné pokrmy a nápoje.
   Čo sa týka zahájenia prevádzky, pivnica je v týchto dňoch už pripravená na prijatie návštevníkov.
   Ďakujeme za rozhovor a želáme vám veľa úspechov.

 

zhovárala sa Zuzana Sandtnerová

 


Ohodnoťte článok: