Spoločné hľadanie pravdy

Marec 2015 / Prečítané 1122 krát

   Dalo by sa povedať, že život v Pezinku sa dostal po komunálnych voľbách do normálnych koľají. Napriek tomu ešte stále cítim v našom meste to, čomu Česi hovoria „blbá nálada“. Je to pozostatok nedávnej najšpinavšej predvolebnej kampane, akú Pezinok zažil, a tiež dlhodobé a pokračujúce všeobecné „masírovanie“ mozgov. Najmä médiá nás denne presviedčajú, že všetko je zlé a každý klame a kradne. To je už, bohužiaľ, celoslovenský jav, ktorý prerástol vo frustráciu vedúcu k pocitu beznádeje a márnosti.
   Na druhej strane je tu „fejsbúk“ a diskusné fóra, v ktorých – popri ľuďoch často neznalých veci, zato však úprimne rozhorčených – prevládajú príspevky frustrovaných a labilných jedincov žijúcich v klamlivom virtuálnom svete, ktorý sami vytvárajú, žijú v ňom a veria mu. Iste by bolo veľmi zaujímavé (najmä pre psychológov a psychiatrov) obnažiť a verejne prezentovať tieto osoby, ich životné príbehy, profesionálny a súkromný život. Boli by sme prekvapení, kto sa to skrýva za značkami, skratkami a pseudonymami. A čo by napríklad odpovedali na takú jednoduchú otázku, čo konkrétne v živote urobili pre svoje mesto, pre ľudí v najbližšom okolí, pre svoje rodiny. Zistili by sme, že ich hlavnou sebarealizáciou je ohováranie, klamstvá, spochybňovanie čohokoľvek a kohokoľvek, a najmä vylievanie vedier špiny na tých, ktorí niečo dobré urobili, alebo sa o niečo pozitívne aspoň pokúšajú. Život týchto „kyselinárov“ musí byť strašne smutný, lebo nakoniec zostávajú sami, opustení a bezvýznamní.
   Dnes sa už len zriedka dozvedám o obsahu virtuálnej stoky, ktorú živia rôzni mizeráci, MI-2, V.M. a ostatní „anonymní“ darebáci, no napriek tomu občas žasnem, čo sú schopní si vymyslieť a napísať o mne a mojich spolupracovníkoch. Nejako zvlášť ma to netrápi, už aj preto, že ich nie je ani jedno promile, teda ani tisícina z počtu obyvateľov Pezinka. Ďalším faktom je to, že takí istí sú, bohužiaľ, v každom slovenskom meste, a náš Pezinok, žiaľ, nie je žiadna výnimka.
   Z pohľadu mojej funkcie primátora a vedúceho predstaviteľa samosprávy, ktorá občana zastupuje a ktorú si zvolil, aby ho zastupovala a veci efektívne riešila v jeho prospech, môžem navrhnúť len jediné riešenie, a to aby sme si s každým, kto má o veci verejné úprimný záujem, spolu sadli a skúsili tvárou v tvár si vydiskutovať akýkoľvek problém. Dialóg primátora a občana je predsa jedným z hlavných výdobytkov a prejavov demokracie. Som presvedčený, že potom aj mnohí z kritikov dnes exhibujúcich na diskusných fórach uznajú, že mnohé veci sú iné, ako sa javia a ako sa ktosi snaží verejnosti vsugerovať podsúvaním zaručenej a jedinej – tej ich – pravdy. Ponúkam preto možnosť ozajstnú, objektívnu pravdu hľadať spoločne. Pravda, len tým, ktorí o to stoja.

 

Oliver Solga

 


Ohodnoťte článok: