Na prehliadke Balneologického múzea

Február 2015 / Prečítané 1029 krát

   Klub sprievodcov mesta Pezinok začal novú sezónu v roku 2015 zaujímavou ponukou pre členov a priateľov klubu. Pripravil exkurziu do najnavštevovanejšieho slovenského kúpeľného mesta Piešťany. Po krátkej a príjemnej ceste rýchlikom z Pezinka do Piešťan a okružnej jazde mestskou dopravou sa vyše dve desiatky hostí dostali do Balneologického múzea, kde bola už od decembra 2014 výstava nesúca výstižný názov „ Betlehemy sveta “ . S veľkým záujmom a za sprievodu odborného lektora sme si pozreli jedinečnú výstavu zo zbierky Betlehemov manželov Viery a Jozefa Gruskovcov, ktorú postupne zhromažďovali vyše 40 rokov . Zbierka obsahuje exponáty zo 7 kontinentov a vyše 60 krajín sveta. Pre nás bolo potešujúce, že tu boli i keramické betlehemy z Malokarpatského regiónu -od manželov Hanuskových z Pezinka i majstra Mariána Lišku z Modry.
   Manželia začali zberať najprv slovenské šúpoľové figúrky zo Slovenska a postupne im pribúdali i betlehemy z iných materiálov ako drevo, sklo, papier, kov nielen domáceho, ale i zahraničného pôvodu. Obdivuhodné boli i rôzne rozmery exponátov od najmenších, ktoré boli umiestnené na hlavičke zápalky až po ľudské postavy v nadživotnej veľkosti.
   Rovnako zaujímavé boli i exponáty dokumentujúce históriu kúpeľníctva v Piešťanoch a na Slovensku. Zhodli sme sa na tom, že sa v letnom období vyberieme do Piešťan opäť a návštevu múzea spojíme s prechádzkou po parkoch a kúpeľnom meste.

 

Peter Ronec

 


Ohodnoťte článok: