Fašiangy boli veselé aj pre seniorov

Február 2015 / Prečítané 1342 krát

   Tohtoročné fašiangy boli v porovnaní v minulým rokom kratšie. Skončili sa na popolcovú stredu 18. februára, keďže Veľká noc pripadá už na prvý aprílový víkend. Napriek tomu mesto Pezinok a jeho obyvatelia zažili počas fašiangov viacero krásnych podujatí.
   V zariadení opatrovateľskej služby na Komenského 23 sa konalo fašiangové posedenie v utorok 10. februára. V priestoroch jedálne si ho mohli užiť klienti i zamestnanci zariadenia. Prípravy prebiehali už od rána, na výzdobe zariadenia sa zúčastnili samotní klienti.
   Budovou sa šírila nezabudnuteľná vôňa vanilkových a škoricových fániek, ktoré pripravila opatrovateľka Evička Hinerová. Samozrejme okrem sladkých fániek dostali klienti aj iné občerstvenie. Posedenie spríjemnilo rozprávanie o zážitkoch seniorov o tom, ako prežívali toto veselé obdobie v minulosti.
   V Domove sociálnych služieb sa fašiangové posedenie konalo o dva dni neskôr, 12. februára 2015. Zariadenie privítalo obľúbený spevácky súbor Obstrléze, ktorý, tak ako vždy, predviedol pekný program. Členovia na úvod zaspievali známu pieseň „Fašiangy Turíce, Veľká noc ide...“, potom vtipnými básňami priblížili sviatky hojnosti a záver Fašiangov – pochovávanie basy.
   Fašiangové zvyky na dedine a v meste priblížili zaujímavým a vtipným rozprávaním obyvatelia Domova. Pohostili sa domácou klobásou, chlebom, šiškami a čajom. 
   Na záver si obyvatelia Domova dokonca i zatancovali, keďže členovia súboru Obstrléze opäť zaspievali známe ľudové piesne. Súbor pod vedením Kamily Némethovej výdatnou mierou prispel ku krásnemu programu, ktorým obyvatelia i zamestnanci DSS oslávili najveselšie sviatky roka.
Samotným záverom Fašiangov bolo pochovávanie basy v utorok 17. februára. Napriek smutnému názvu podujatia nie je dôvod na zármutok, rozlúčka bola dôstojná a veselá, ako sa na ukončenie fašiangov patrí. Veselý bol aj tradičný sprievod masiek pred Domom kultúry v Pezinku, vyhodnotenie tých najvtipnejších, tombola a samotný akt pochovania našej milej basy, ktorá nás tak rada po celý rok zabávala. Opäť nadišiel čas jej zaslúženého odpočinku.
Celé milé podujatie tradične zorganizoval folklórny súbor Obstrléze a Únia žien Pezinok. Výborná tanečná zábava, o ktorú sa postarala hudobná skupina pod vedením Jána Petráša, skončila úderom gongu v hodine dvanástej, čím začali plynúť prvé minúty popolcovej stredy a tým aj celého pôstneho obdobia.
   Ako sa hovorí, odpočívaj v pokoji, basa naša milá, aby si sa po pôste znovu prebudila.
 

Alena Černáková, Dana Hreusová, Darina Kontárová

 


Ohodnoťte článok: