A zase nám nasnežilo

Február 2015 / Prečítané 1225 krát

   Zima má byť pod snehom. Až vtedy je to tá pravá zima. Na sneh sa tešia nielen deti, ale aj dospelí športovci, ktorí si vytiahnu lyže alebo bežky, pripravené už od decembra. A ak k snehovej perine zasvieti aj slniečko, je to priam zimná rozprávka.
   Menej radosti majú tí, ktorí sa musia postarať o očistenie chodníkov a dopravných komunikácií. Aby som sa dostala z domu von, musím ráno odhrabať sneh, ktorý, čuduj sa svete, vytvára najviac závejov pri bráne a vchodovej bránke. Tak poctivo odhrabem najprv východy z domu, potom aj chodník na ulici. Pretože nemám, kam by som ten sneh uložila, vyrábam na chodníku 2-3 kopy snehu, kde ho navŕšim niekedy aj do výšky jedného metra. Spokojná so svojou prácou odchádzam domov, keď sa objaví snežný pluh. Ešte nikdy neprišiel predo mnou. Pluh je prispôsobený na odpratávanie snehu na ceste tak, že svojou šikmou radlicou odhŕňa sneh na chodník. Keď prefrčí okolo mňa, zostanem v šoku. Môj krásny vyčistený chodník sa zaplní všetkým snehom z ulice. Keď po dvoch minútach zavriem ústa od údivu, vrátim sa späť a začínam vytvárať ďalšie kopy, pričom sa snažím, aby nebol sneh pri bráne a bránke, pri poštovej schránke, pri meračoch elektriny a plynu. Ďalej aby nebol na mieste, kam budem musieť vytlačiť smetný kôš a nesmiem zabudnúť na miesto, kam vystúpi prípadná návšteva, alebo nebodaj opravár, ak sa mi niečo pokazí.
   Pozorovala som, ako to robia susedia. Možno sa podučím, ako sa to robí. Znovu sa mi otvoria ústa. Niektorí muži zoberú lopatu a nahádžu sneh malebne nazad na ulicu s odôvodnením: „však to autá rozjazdia“. Nuž, tlačí sa mi do úst príslovie: „Ako ty mne, tak ja tebe“. Tejto logike veľmi nerozumiem. Ak totiž mrzne, nič sa neroztopí a snehový pluh tu bol zbytočne. Minimálne ráno po mrznúcej noci sa z tohto snehu na ulici stane veľmi hrboľaté klzisko.
   A tak sa mi natíska otázka, či má zmysel používať snehový pluh na ulici, ak to, autá rozjazdia?“ Alebo ďalšia otázka, ako by sa týmto susedom, ktorí sú mimochodom všetci vodiči motorových vozidiel, páčilo, ak by pluh vôbec neprišiel? To by sa asi ľahšie „rozjazdilo“. A vôbec. Veď je to škoda peňazí, platiť za odstránenie snehu z ulice, na ktorú je následne treba znovu posypať kamienkami, lebo tie kamienky, čo už na ulici boli, stali sa súčasťou snehu, ktorý pluh odhrnul na chodník.
   Nuž neviem, čo mám robiť. Voľakedy dávno, bolo to asi pred 50 rokmi, videla som odstraňovanie snehu autami s kontajnerom, do ktorého sa sneh z ulice priamo nakladal. Videla som aj taký spôsob odpratávania snehu, že za pluhom s radlicou išla snežná fréza, ktorá, ak nemala kontajner, sypala cez veľkú rúru sneh do nákladného auta idúceho za ním. Uznávam, je to už dávno a pokrok ide dopredu. Len škoda, že v tejto oblasti pokrok nepostúpil v prospech zákazníkov, ktorí za túto službu platia. Bol by vyriešený nekonečný problém medzi obyvateľom a firmou odpratávajúcou sneh. Alebo sa vrátilo príslovie „Krok vpred a dva kroky vzad“?

 

Stanislava Hlaváčová

 


Ohodnoťte článok: