Hra na útek z miestnosti

December 2014 / Prečítané 679 krát

   Zážitok pre rodiny a priateľov s anglickým názvom room escape je logická hra, v ktorej ide o to, aby sa hráči za hodinu dostali zo zamknutej miestnosti. Kľúč von nájdu, ak rozšifrujú hádanky a objavia tajomstvá, ktoré miestnosť ukrýva. Na Slovensku vznikla prvá miestnosť v roku 2013 v Nitre a odvtedy ich počet rastie. Dnes už medzi mestá, v ktorých je miestnosť s hrou room escape patria Pezinok, Bratislava, alebo Žiar nad Hronom.
   Hra na útek z miestnosti sa hrá v skupine 2-5 priateľov, kolegov a hrávajú ju aj celé rodiny. Pokiaľ sa hráči za hodinu nedostanú von, dvere im otvorí sprevádzač hrou.
   Spolupráca hráčov je dôležitým prvkom hry. Vďaka interakcii dokážu hráči vylúštiť hádanky a pochopiť indície, ktoré ich dovedú až k ukrytému kľúču omnoho rýchlejšie. Keď je hra dobre pripravená, jej pestrosť zabezpečí, že každý hráč využije nejakú svoju prednosť, v hre pomôže svojmu tímu a po skončení hry všetci odchádzajú spokojní. Hráčom môže počas hry pomôcť len sprevádzač hrou. Sprevádzač do hry zasahuje tak, že hráčom odosiela indície na obrazovku, ktorá je v miestnosti a hráči si ich môžu prečítať. Vo väčšine miestností sa nachádza kamera, cez ktorú sprevádzač vidí ako hráči napredujú a podľa toho im dáva rady.
   Hra na útek z miestnosti je netradičný zážitok a umožňuje zahrať sa dospelým aj deťom. Núti hráčov využiť zručnosti, ktoré v bežnom živote vedome nevyužívajú často, takže ich nerozvíjajú. Pri hre na útek z miestnosti sa aj dospelí stávajú deťmi.

 

Ondrej Piják

 


Ohodnoťte článok: